Școala FDVDR – Anul Educațional 2021-2022

Au început înscrierile pentru cursurile gratuite desfășurate în cadrul Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, în noul an educațional.

Clubul de Excelență al Fundației Dan Voiculescu îi așteaptă pe copiii care doresc să facă performanță, să își îmbunătățească abilitățile și competențele, în domeniile care îi pasionează.

Aceștia vor avea acces la o serie de cursuri gratuite, desfășurate ONLINE, pe platforma națională de e-learning” Școala FDVDR”.

Sunt aşteptaţi copii și tineri interesați de astronomie, aritmetică mentală, biologie, gastronomie moleculară. De asemenea, există cursuri pentru pasionații de scenografie, scurt metraj, scenaristică, regie film, arte vizuale sau istorie și creație muzicală.

Copiii care visează la o carieră în journalism sau comunicare pot opta pentru cursul de scriere creativă, învățare rapidă și memorare creative sau arta conversației.

O noutate a acestei ediții o reprezintă dezvoltarea ariei curriculare a departamentului de limbi străine. Începând din acest an, copiii pot opta, în afară de limba engleză, pentru cursuri de limba greacă.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a încheiat un acord de parteneriat cu Asociația Interculturală Româno-Elenă ”DACIA” din Atena. În cadrul acestui parteneriat, la Școala FDVDR vor avea loc cursuri de limba greacă, dar și alte proiecte educaționale care au ca scop susținerea copiilor și tinerilor români din afara țării, care vor să facă performantă.

Scopul acestui program național de cursuri este acela de a sprijini procesul educațional, permițându-le cât mai multor copii și tineri români talentați și dornici de performanță, de oriunde s-ar afla, să beneficieze de programul gratuit de educație complementară al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Cursurile vin în completarea programei școlare, printr-o abordare interactivă, punându-se accent pe dezvoltarea competențelor și abilităților copiilor, dar și pe imaginație, creativitate și pe dezvoltarea gândirii critice.

Portofoliul de cursuri acoperă o gamă largă de domenii, de la știință și tehnologie, jurnalism și comunicare, arte, limbi străine, la programe de dezvoltare personală, emoțională și vocațională, menite să ajute la dezvoltarea aptitudinilor și a personalității copiilor.

Cursurile vor fi susținute de profesorii Clubului de Excelență, dar și de lectori și specialiști de la ITC Edustem, Playouth România, Brainy Kids Center – LNPE, Știință cu Sare și piper, Asociația Interculturală Romano-Elenă ”DACIA”, Școala Internațională de Limba Română ”DACIA” din Atena, Fischer International, partenerii acestui program educațional.

Înscrierile au loc în perioada 6 – 26 septembrie. Cursurile sunt GRATUITE și se adresează copiilor și tinerilor cu vârsta cuprinsă între 6 și 18 ani.

De la lansare, din 2010, până în prezent, peste 15.000 de copii au beneficiat de programul de cursuri de excelență al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Mai multe detalii puteți obține la numărul de telefon 031.425.58.83 sau la adresa de e-mail: î[email protected].

Listă cursuri ”Școala FDVDR”, anul educațional 2021-2022:

Curs Arta conversației – Tehnici de comunicare

Curs de Arte Vizuale

Curs de Biologie – Memoria celulară

Curs de Aritmetică Mentală

Curs de Artă și Creație muzicală

Curs de Astronomie

Curs de Conversație în limba engleză

Curs de Creative Writing

Curs de Dezvoltare personală și consiliere educațională

Curs de Film de scurt metraj

Curs de Gastronomie moleculară