Talentul și geniul său susținute de FDVDR. Acum Mircea Gogoncea este unul dintre cei mai buni chitariști din lume

La 12 ani obținuse deja 42 de premii la chitara și peste 40 de premii la concursuri din alte domenii precum matematica, informatica, pictura, literatura, fotografia sau teatrul.

”Nu au vrut să fac performanță, ci doar sa fiu în lumea sunetelor, a formelor, a cuvintelor. Au cautat prin ziare și au găsit un profesor de pian, care dădea 10 lecții gratuite, după care spunea dacă e bine sau nu ca să continue copilul lecțiile. Mie mi-a zis că pot continua, dar profesorul mi-a pus o condiție: să-mi cumpar acasă un pian. Părinții nu au avut bani, așa ca s-a renunțat și m-au dat să fac chitara”, povestea Mircea, singurul copil a doi profesori de informatică.

La 5 ani obținea deja prima distincție: premiul special al juriului la Concursul “Eduard Pamfil”. De la 8 ani, timp de patru ani consecutiv, Mircea castiga toate concursurile naționale de chitară. A caștigat un concurs în Germania, a avut recitaluri la Hamburg, la Veneția.

Și, deși el visa să devină om de afaceri, să vândă produse de uz casnic, inventate chiar de el, printre care și paturi care ajută la slăbit, povestea a continuat doar pe marile scene ale lumii.

La 19 ani era deja recunoscut ca fiind unul dintre cei mai buni chitarişti români din lume.

Ulterior a studiat chitara la Royal Academy of Music.

Pentru talentul și geniul său, Mircea devenea, în 2007 , membru al Clubului de Excelenta al Fundației Dan Voiculescu și bursier al fundației, visând ca, într-o zi, pe marile scene ale lumii, un public emoționat să-l aclame pe românul Mircea Gogoncea. Toate acestea s-au adeverit!

Pe lângă numeroase premii și concerte în întreaga lume, așa cum îl cunoaștem, de o modestie și de o frumusețe sufletească ieșite din comun, Mircea dăruiește acum și celorlalți din ceea ce el a primit, cândva.

”Abia aștept recitalul meu solo de mâine în Costa Mesa! Foarte încântat să joc în frumosul Robert B. Teatrul Moore la Colegiul Orange Coast. Treceți pe la noi dacă locuiți în zona LA / OC!”, spunea Mircea, zilele acestea, pe pagina lui de facebook.

Studenții implicați în programul de chitară clasică de la Orange Coast College s-au alăturat chitaristului român Mircea Gogoncea, pentru a cânta la Ansamblul de chitară de toamnă duminică, pe 11 decembrie.
Oaspeții au fost răsfățați cu un program care a cuprins lucrări tradiționale din repertoriul chitarei și o selecție de colinde de sărbători 🎄🎶