Revista Felicia: Mircea Gogoncea

Articol publicat în Revista Felicia în data de 13 ianuarie 2011în cadrul campaniei “tineri talentati”, derulată de Revista Felicia și Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.

Mircea face performanţă în muzică şi reuşeşte să cucerească publicul cu talentul lui în mânuirea corzilor. La numai 5 ani, el câştiga primul premiu la chitară clasică, iar la 12 ani era cel mai premiat copil român şi cânta la chitară în faţa lui Leonardo DiCaprio şi Catherine Zeta-Jones la festivalul “Leul de aur” de la Veneţia.

Mircea Gogoncea este tânărul care a cucerit lumea cu talentul lui. Deţine peste 121 de diplome în 7 domenii diferite (fără a număra orice diplomă de participare care ar fi putut fi primită împreună cu aceste premii) – chitară clasică, matematică, informatică, creaţie literară, teatru, pictură, fotografie, printre care 5 premii de excelenţă, 3 Mari Premii, 56 premii întâi.
A ales totuşi să se concentreze pe studiul chitarei clasice, domeniu în care a obţinut 73 de premii la 69 de concursuri naţionale şi internaţionale, dintre care 3 Mari Premii, 45 de premii I, Premiul ,,Criticii Muzicale”, Premii pentru  ,,calitatea deosebită a interpretării”.
Iar cum România începea să devină prea mică pentru exprimarea şi confruntarea benefică de care ar avea nevoie talentul lui, Mircea a participat la concursuri internaţionale în Los Angeles, Dallas (SUA) şi Velbert (Germania), la care a obţinut de fiecare dată cele mai mari premii.

Elev eminent
Este primul elev care a absolvit doi ani şcolari într-unul singur, la Liceul de muzică “George Enescu” şi, simultan, Scoala de Muzică şi Artă “Cuibul cu barza”, iar în prezent studiază la Universitatea de muzică din Dusseldorf, Germania. A urmat cursuri de masterclas cu unii dintre cei mai renumiţi chitarişti din Brazilia, Germania, SUA, Spania, Canada, Istrael, Anglia…
A susţinut concerte în Germania, Italia, Turcia, Slovenia, Grecia, Maroc, SUA si Romania. Performanţele muzicale ale lui Mircea Ştefan Gogoncea sunt deja recunoscute în lume. Competiţia internaţională de chitară clasică „Norba Caesarina” din Cáceres, Spania, este ultimul concurs internaţional de chitară clasică câştigat.
Pentru talentul şi geniul său, Mircea este din 2007 membru al Clubului de Excelenţă din cadrul Fundaţiei Dan Voiculescu.