DAN VOICULESCU
FOUNDATION
FOR THE DEVELOPMENT
OF ROMANIA

Măsurile care se vor lua în școli după încheierea situației de urgență

Măsurile care se vor lua în școli după încheierea situației de urgență

Ministerul Educației a anunțat un set de măsuri cu privire la reluarea activității în sistemul de educație după încetarea stării de urgență. Conform documentului trimis către toate școlile din țară, părinții vor evalua riscurile asupra copiilor lor sau a membrilor familiei în ceea ce privește participarea elevilor la activitățile desfășurate în școală și vor decide asupra acestui aspect. Participarea acestora este opțională.

De asemenea, documentul prevede măsurile luate de școli la revenirea la cursuri a elevilor din anii terminali, clasele a VIII-a, a XII-a și a XIII-a.

Pe data de 2 iunie, pentru o perioadă de două săptămâni, vor începe activități de pregătire și consiliere pentru examenele naționale, cu respectarea tuturor normelor de siguranță, respectiv:

  • maximum 10 elevi în sala de clasă
  • cu mască și mănuși
  • școlile dotate cu dezinfectant
  • igienizarea după activitățile fiecarei grupe

Orarul va fi stabilit de către fiecare unitatea de învățământ în parte.

Puteți accesa documentul oficial document-2020-04-28-23944863-0-masuri-reluare-activitate-educatie

Partners

Share this article

Recent News

Stay up to date with the latest news

Stay up to date with the latest news! Subscribe to our newsletter.

You have successfully subscribed to the newsletter. Thank you.