PROGRAM Conferința ”Noi abordări privind longevitatea și încetinirea procesului de îmbătrânire”

PROGRAM Conferința longevitatea

PROGRAM CONFERINȚĂ

”Noi abordări privind longevitatea și încetinirea procesului de îmbătrânire”

Prezentările științifice din cadrul Conferinței Internaționale de Longevitate ”Noi abordări privind longevitatea și încetinirea procesului de îmbătrânire” – Ediția a II-a, 16-17 martie 2022, vor avea următorul program:

MIERCURI, 16 MARTIE 2022

• Ora 12:15 PM

Online session:  Introducere

• Ora 12:30 PM

Online session: “ Stilul de viață în prevenția bolii Alzheimer”

Dr. Anca Hâncu, Clinica Nutriscience

• Ora 5:30 PM (17:30 ora României)

Online session: ”Lifestyle Medicine: Reversing Chronic Diseases and Extending Longevity”

Special Guest Speaker Dr. Hans Diehl, Clinical Professor of Preventive Medicine, Loma Linda University, USA

JOI, 17 MARTIE 2022

• Ora 10:00 AM

Online session: “Intervention studies to increase healthy span in humans”

Prof.Dr. Andreea Maier, Center for Healthy Longevity, National University of Singapore

• Ora 11:00 AM

Online session: ”The Power of a Plant Based Diet to Extend Lifespan”
Dr. Konrad Szallós-Farkas, Vicepreședinte al Societății Române de Medicina Stilului de Viață, România

• Ora 12:00 PM

Online session: “Targeting mithocondria and metabolism to improve healthy ageing”

Prof. Guillermo Lopez Luch, University Pablo de Olavide, Spain

• Ora 3:00 PM (15:00 ora României)

Online session: Bolile cardiovasculare, prevenție prin stil de viață”
Adina Trandafir, Doctor în genetică, Clinica Nutriscience, România

• Ora 4:00 PM (16:00 ora României)

Online session: “Mecanisme ale senescenței celulare, implicații în bolile metabolice asociate îmbătrânirii”

Dr. Farm. Iuliana Popescu, Research Scientist, Barnstable Brown Diabetes&Obesity Research Center, University of Kentucky, SUA

• Ora 5:00 PM (17:00 ora României)

Online session: Healthspan și Lifespan. Medicina Stilului de Viață, Proiectul RSLM pentru o Românie Sănătoasă și Longevivă”

Dr. Emanuela Mercore Huțanu, President of Romanian Society of Lifestyle Medicine, Romania

• Ora 6.00 PM (18:00 ora României)

Online session: ”Lifestyle Medicine in Japan. Japan’s Longevity Miracle: History And Challenges”

Dr. Tamami Shirai, cercetător la University of California San Diego, Researcher at University California San Diego, Scientific Consultant at Berkeley University, Japan Society of Lifestyle Medicine.

Pentru participarea la conferință, accesați link-ul de mai jos:

Conferința ”Noi abordări privind longevitatea și încetinirea procesului de îmbătrânire” – Ediția a II-a_ÎNSCRIERI