DAN VOICULESCU
FOUNDATION
FOR THE DEVELOPMENT
OF ROMANIA

Toţi profesorii din România au un motiv de bucurie

Toţi profesorii din România au un motiv de bucurie

Ministrul Educației, Remus Pricopie a anunțat la Iași că dascălii care vor dori să urmeze cursurile unei a doua facultăți o vor putea face gratuit.

Vorbim, conform estimărilor realizate de liderii sindicatelor din învățământul preuniversitar din toată țara, de aproape 13 mii de profesori care intenționează să obțină o a doua diplomă de licență. Statul va finanţa cea de-a doua specializare, iar facilitatea nu se aplică şi pentru orice altă persoană care doreşte încă o diplomă de licenţă, ci numai pentru cadre didactice, scrie digi24.ro.

Numai în Iași peste 2500 de dascăli își doresc să urmeze o a doua facultate. În acest fel ar putea preda o a doua materie.

“Încercăm o formulă împreună cu universitățile nu doar pentru zona Iașului ci pentru toată țara de obținere a celei de-a doua calificări. Există posibilitatea legală. Conform legii există posibilitatea să parcurgi trei sau patru semestre pentru a doua calificare”, a explicat Remus Pricopie, ministrul Educației.

Aceasta a doua facultate va fi gratuita, dar facilitatea se aplica numai pentru cadrele didactice.

sursa: realitatea.net

Partners

Share this article

Recent News

Stay up to date with the latest news

Stay up to date with the latest news! Subscribe to our newsletter.

You have successfully subscribed to the newsletter. Thank you.