Conferințele Senatului Științific în cadrul Ro.aliment Show 2021

Senatul Științific

Conferințele Senatului Științific în cadrul Ro.aliment Show 2021

Mâine, în cadrul Ro.aliment Show, consultanții din domeniul cercetării alimentare ai Senatului Științific vor susține două conferințe despre ingrediente inovatoare, care pot contribui, în mod esențial, la creșterea calității vieții.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României este, și în acest an, partener al acestui eveniment deoarece obiectivul principal al Senatului Științific este acela de susține și promova cercetarea și inovarea din domeniul alimentar.

Prof. Dr.  Dan Vodnar, Prorecor și Șef de Cercetare USAMV Cluj, va susține o conferință cu tema: “Gastronomia moleculară, știința modernă de a găti”.

Gastronomia moleculară este o știință axată pe descoperirea fenomenelor culinare din timpul procesului de gătire, iar înțelegerea acestor fenomene conduce la o nouă abordare a alimentelor. De asemenea, Dl. Dr. Vodnar va vorbi și despre probioticele dezvoltate în cadrul Departamentului de Cercetare din cadrul  USAMV Cluj.

Ing. Drd. Nina Condurache, cercetător, câștigător al Marelui Premiu INOVALIMENT 2020, Doctorand Facultatea de Știinta și Ingineria Alimentelor din Galați, va susține conferința cu tema: “Ingrediente naturale inovatoare cu funcționalitate multiplă și aplicațiile acestora în domeniul alimentar și farmaceutic”.

Creșterea incidenței bolilor asociate cu stresul oxidativ a provocat industria alimentară și pe cea farmaceutică să dezvolte variante tehnologice nutriționale și funcționale care să favorizeze un stil de viață sănătos. Ingredientele cercetate de Facultatea de Știința și Ingineria Alimentelor din Galați pe bază de polifenoli, peptide bioactive din zer și bacterii lactice, introduse în produse nutraceutice, permit dezvoltarea de alimente cu funcționalitate ridicată, benefice sănătății omului.

RoAliment Show (fostul Ingredient Show)  este o conferintă de business care prezintă cele mai noi soluții din domeniul alimentar, dedicată atât furnizorilor si procesatorilor cât si consumatorilor.

La aceasta editie participa aproximativ 500 de reprezentanți din industria alimentară și a suplimentelor, autoritati, mediul academic si institute de cercetare.

În baza parteneriatului științific, și în acest an, stundenții facultăților cu profil alimentar au accces gratuit la RO.aliment Show, cu sprijinul Senatului Științific al FDVDR.

Ediția din acest an se desfășoară, ca și ediția precedentă, exclusiv online, în perioada 17-21 mai 2021.

Conferința RO.aliment Show este organizată în parteneriat cu IBA București, FEDIMA, APRIL, ARC, ROMALIMENTA, PRISA, ASMP, ROMPAN și Asociația NNS.

INVITAȚIE GRATUITĂ la RO.aliment SWOW 2021, pentru studenții din universitățile cu profil agro-alimentar

Pentru al doilea an consecutiv, Senatul Științific este partener RO.aliment SHOW