Educația financiară în școli – o nouă conferință WEBDIDACTICA Educațional

educația financiară în școli

Conferința „Educația financiară în școli” va fi organizată de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.  Evenimentul este dedicat profesorilor și specialiștilor din domeniul educației, în cadrul Programului Național WEBDIDACTICA Educațional.

• Conferința va avea loc marți, 28 februarie, orale 17:00;
  • ONLINE, pe platforma Zoom Webinars.

Tema propusă pentru această nouă conferință este una de mare actualitate, foarte viu dezbătută și analizată în ultima perioadă, în toate mediile din România, dar, mai cu seamă, în sfera educației, unde, dobândirea competențelor în domeniul financiar, a devenit imperios necesară, în educația modernă.

Nu este o noutate pentru nimeni faptul că România se află pe ultimul loc în Europa, la educație financiară. Ultimele studii arată că doar 1 român din 5, înțelege noțiuni financiare de bază. De aceea, programele de educație financiară pentru copii sunt primordiale și asta nu doar pentru a-i ajuta să înțeleagă noțiuni și concepte financiare, ci, mai ales, pentru a învăța să le pună în practică.

Educația financiară în școli este esențială pentru copii, deoarece îi ajută să-și dezvolte anumite abilități și aptitudini care, în viitor, vor oferi acces la un nivel superior al vieții.

Educația financiară în școli, susținută de voci importante din domeniu

La videoconferința WEBDIDACTICA vor participa nume sonore din:

• domeniul financiar-bancar,
  • specialiști ai unor instituții de stat reprezentative,
  • experți în educație,
  • inspectori școlari,
  • profesori,
  • asociații și organizații exponențiale în promovarea educației de excelență,
  • top-infuenceri din acest domeniu.

Evenimentul are ca scop facilitarea unui schimb de experiență între specialiști și profesorii din toată țara și promovarea unor bune practici în educaţia financiară.

Obiectivul acestei conferințe este acelea de a valoriza interdisciplinaritatea, în predarea educației financiare și de a prezenta abordări inovative în ceea ce privește activitățile de educație financiară, în scopul obţinerii performanţelor școlare, care permit asigurarea calităţii și inovației în educaţie.

• Agenda evenimentului poate fi consutată AICI!
  • Participarea este GRATUITĂ!
  • Se acordă certificat de participare.

Parteneri:

• Ziarul News,
  • Ziarul BURSA,
  • Școala de Valori,
  • Future Economy,
  • Asociația „Strigăt pentru Educație”,
  • Revista PSYCHOLOGIES România,
  • EM360 GROUP,
  • Dream Big Media.

Accesează link-ul de mai jos, pentru a vedea SPEAKERII CONFERINȚEI👇

Speakerii Conferinței WEBDIDACTICA ”Educația financiară în școli”

Pentru înscriere, completați formularul de mai jos👇