Clubul de Japoneză

Copiii cu vârste cuprinse între 11 și 14 ani vor putea participa la Clubul de Japoneză în care vor descoperi cât de ușor este să pronunți cuvintele în această limba străină, să pună întrebări și să răspundă la ele, dar și să afle lucruri fascinante despre societatea și cultura japoneză.

Acest curs îi ajută pe copii să înțeleagă una din cele mai complexe și mai fascinante limbi străine.

Cursurile sunt susținute de:

SILVIA PĂTRAȘCU, profesor de limba japoneză și autor de cursuri online

Categorie de vârstă: 11-14 ani

Nr. ședințe: 6

Durată ședință: 90 minute

Obiectiv:

Doar un mic procent de oameni se poate lăuda că poate vorbi în japoneză.

Pe lângă unicitatea acestei limbi, vei dezvolta abilități de comunicare cu elevi de vârsta ta, vei trece cu blândețe peste barierele sociale și te vei integra într-un grup de copii curioși și serioși, așa ca tine.

Teme abordate la Clubul de Japoneză:

• Cum să te prezinți în limba japoneză și să spui despre tine informații de bază;
  • Cum să vorbești despre familia ta și a altcuiva;
  • Cum să vorbești despre hobby-uri, preferințe și ocupație;
  • Cum să comanzi mâncare la restaurant în Japonia;
  • Cum să vorbești despre activitățile tale zilnice.

Mesajul profesorului coordonator Silvia Pătrașcu:

Prin acest curs îmi propun ca, alături de tine, elevul meu, să descoperim cât de ușor este să pronunți cuvintele în limba japoneză, să pui întrebări și să răspunzi la ele, dar și să afli lucruri fascinante despre societatea și cultura japoneze.

Acest curs te va ajuta să înțelegi într-una din cele mai complexe și mai fascinante limbi străine. Doar un mic procent de oameni se poate lăuda că poate vorbi în japoneză.

Pe lângă unicitatea acestei limbi, vei dezvolta abilități de comunicare cu elevi de vârsta ta, vei trece cu blândețe peste barierele sociale și te vei integra intr-un grup de copii curioși și serioși, așa ca tine.”