Ziua Naţională a Culturii

Ora: 12.00
Locație: Grădina Valorilor Românești, Parcul Tineretului, sector 4, București

Descriere:

Copiii și tinerii cu talent în domeniul literar, împreună cu ceilalți membri ai Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, vor celebra duminică, 15 ianuarie, începând cu ora 12.00 în Grădina Valorilor Românești din Parcul Tineretului, ziua de naştere a poetului Mihai Eminescu şi Ziua Naţională a Culturii.

Evenimentul va avea loc langa statuia lui Mihai Eminescu amplasată în Grădina Valorilor Românești,  complexul statuar care reunește 76 de busturi reprezentând personalităţi semnificative ale istoriei şi culturii noastre naţionale. Printre aceste personalități excepţionale, în acesț colț de natură, în ultimii doi ani, copiii participă în timpul vacanțelor și nu numai, la diferite activităţi cultural-educative: cursuri de scriere creativă, lecții de istorie, întâlniri cu diferite personalități, ateliere de creaţie, dezbateri, concursuri sau spectacole.

De acesta dată însă, copiii vor reveni în spațiul în care au studiat ori s-au delectat cu operele poetului național, pentru a susține un scurt recital de poezie, dar și pentru a depune o floare pentru cel care a constituit un model pentru generaţiile trecute și continuă să rămână un reper pentru evoluţia şi dezvoltarea conştiinţei noilor generaţii: poetul Mihai Eminescu.

Inspirat de personalitatea marelui poet, Doru Ciutacu (13 ani) membru al Clubului de Excelenta al Fundatiei, participant la cursurile de scriere creativa si muzica, va recita o poezie, compozitie proprie:

PRINTRE EMINESCU de DORU CIUTACU
Motto: „Nu-l pot cuprinde în a vremii pană
Pe cel ce-n versuri a pictat Cuvânt.”
Rătăcitor e geniul prin sfere paralele,
Cuvânt profund în rime şi întregit în vers,
Neînţeles în timpu-i… Prin braţe isoscele,
Îmbracă în vibraţii mister din Univers.

Şi-n străluciri de aştri ne-arată nemurirea
Luceafărul ce-aievea pătrunde prin fereşti,
Un rege printre stele ce gustă amăgirea
Din vorbe pământene ce-şi spun lucruri fireşti.

Hyperion ne-nalţă din matca de-ntuneric,
Prin care porţi din lume ne-atrag în efemer…
Din muzica-i măiastră iubirea-i glas demiurgic,
Ce-ncântă chiar magia-n poeme de Homer.

Din Ipoteşti Brâncuşul ne-arată infinitul
Ce Dunărea albastră îl poartă-n valuri mii,
Vioara lui Enescu-n arcuşu-i cântă mitul:
Destin de Eminescu-n corola lumii vii.

Evenimentul în imagini:

[oqeygallery id=168]