Zilele Bucureștiului

Data: 17 septembrie 2011
Ora: 14.00
Locație: Muzeul Literaturii Române, Bucureşti
Invitați: Corina Ciucă (16 ani) și Mircea Dumitrescu (12 ani)

Descriere:

Anul acesta se împlinesc 551 ani de la prima atestare documentară a Bucureştiului. Pentru a marca acest moment, timp de patru zile, în București vor avea loc diferite evenimente.

“Zilele Bucurestiului” sunt celebrate și de către Muzeul Literaturii Române (Bd. Dacia nr. 12, Bucureşti). Instituția va găzdui în perioada 16-18 septembrie 2011, expoziţii foto documentare “Centenar Emil Cioran”, ateliere pentru elevi, o expoziţie semnată de artistul Mircea Dumitrescu, lansări de carte, seri de muzică şi poezie, proiecţii de filme, spectacole de teatru, celebrarea Zilei Europene a Patrimoniului etc.

Din programul evenimentelor face parte și recitalul de poezie și muzică clasică, oferit de Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Evenimentul va fi susținut de către doi tineri deosebit de talentați, tânăra poetă Corina Ciucă (16 ani) și violonistul Mircea Dumitrescu (12 ani), ambii membri ai Clubului de Excelență al fundației.

Mircea Dumitrescu are doar 12 ani, dar asta nu îl împiedică să smulgă ropote de aplauze la spectacolele în care concertează. A descoperit vioara în urmă cu șapte ani şi, de atunci, ea i-a devenit cea mai bună prietenă.

La concursurile la care participă, Mircea intră în competiţie cu tineri de peste 20 de ani iar la final, mai întotdeauna, obține cel mai mare premiu din concurs. La numai 12 ani, tânărul violonist se poate mândri deja cu un palmares de zeci de premii internaționale și concerte susținute pe cele mai importante scene ale Europei.

Talentul şi dăruirea cu care cântă fiecare notă muzicală au fost argumentele care au justificat renumele de “Micuţul Paganini”.

Mircea Dumitrescu este bursier al Fundaţiei Dan Voiculescu şi elev în clasa a VII-a la Liceul de muzică “George Enescu” din Bucureşti, la clasa prof. Olivia Papa.

Recitalul de vioară pe care Mircea îl va susține cu ocazia “Zilelor Bucureștiului” va cuprinde un repertoriu variat, cu lucrări de  P. Sarasate, V. Monti, W. Kroll, H. Wieniawsky, F. Kreisler şi O. Novacek. Mircea va fi acompaniat la pian de profesor corepetitor, Smaranda Ilea.

Corina Ciucă este o adolescentă sensibilă de numai 16 ani, cu un talent aparte, recompensat până acum cu numeroase premii la concursurile de creaţie literară. Talentul îi este completat de creativitate, simţ artistic şi sensibilitate lirică. Ea este cea mai tânără poetă lansată anul acesta în cadrul Târgului Naţional al Cărţii de Poezie, organizat de Uniunea Scriitorilor din România.

În cadrul minirecitalului oferit cu ocazia “Zilelor Bucureștiului”, Corina va recita, pe acorduri de vioară, poezii creații proprii.

Intrarea este liberă.

Programul complet al evenimentelor de la M.N.L.R este disponibil aici

[oqeygallery id=151]

Fotografii Dan Marinescu/FDV