Ziarul Ring: Concurs pentru studenti pentru 1.000 de euro

Studenţii care vor să câştige 1.000 de euro se pot înscrie, până pe 28 octombrie, la concursul „Dezbate România”. Cu un strop de creativitate şi o fărâmă de talent retoric, în această toamnă, tinerii se pot remarca pentru a deveni noii campioni de la „Dezbate România”.

Găsind cele mai solide argumente pentru a-şi exprima clar şi răspicat viziunea în legătură cu subiecte importante prezente în societatea românească şi lucrând în echipă, studenţii participanţi la competiţie pot câştiga marele premiu de 1.000 de euro, dar şi multe alte premii speciale individuale. Startul celei de-a cincea ediţii a concursului „Dezbate România”, iniţiat şi susţinut de Fundaţia „Dan Voiculescu” şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare, a fost dat. Înscrierile se fac până pe 28 octombrie 2012 pe site-ul www.fundatiadanvoiculescu.ro. Opt echipe, a câte patru studenţi, vor fi alese pentru a concura în cadrul competiţiei. În fiecare etapă a concursului se vor întrece două echipe, care vor trebui să argumenteze cu opinii pro şi contra o ipoteză propusă spre dezbatere. Gândirea critică, precum şi capacitatea de argumentare sunt apreciate, iar spontaneitatea şi creativitatea sunt intens încurajate. Prima dezbatere va avea loc pe 8 noiembrie.

Juriu de vedete

Echipa câştigătoare va fi premiată cu 1.000 de euro, iar participanţii care reuşesc să se facă remarcaţi în cadrul celor patru sesiuni de dezbateri, graţie talentului retoric şi creativităţii, au şansa de a câştiga o bursă în valoare de 1.500 de euro, acordată de Intact Media Academy. Sandra Stoicescu şi Florin Chilian au jurizat toate ediţiile concursului. Şi de această dată, cele două vedete se vor afla în juriul acestui concurs şi le vor da note tinerilor. Pe parcursul lunilor noiembrie şi decembrie 2012, cele mai bune opt echipe din rândul celor înscrise în concurs vor intra în această competiţie a argumentelor. Astfel, timp de şase săptămâni, tinerii se vor întrece în argumente în sprijinul sau împotriva a diferite ipoteze, moţiuni propuse de organizatori. În cadrul concursului vor mai fi premiate: cel mai bun discurs al fiecărei dezbateri şi cea mai populară echipă.

5 este ediţia la care a ajuns concursul „Dezbate România“.

Articol publicat în Ziarul Ring, pe data de 25 octombrie 2012.