UniFEST, cel mai mare festival studențesc, la final

Un MEGACONCERT, la care au participat peste 1000 de studenți din toată țara, a încheiat cel mai mare festival studențesc național organizat de Uniunea Studenților din România, începând cu anul 2001.

UniFEST, organizat de către Uniunea Studenților din România, s-a desfășurat, în perioada 04-14 noiembrie 2022, în opt orașe din țară: București, Iași, Suceava, Cluj, Craiova, Oradea, Arad și Timișoara.

Desfășurat sub egida „Anului European al Tineretului”, timp de 11 zile, marile orașe ale țării au devenit centre de dezvoltare pentru studenți, prin implementarea unor activități din mai multe sfere de interes.

Astfel, în cadrul UniFEST, fiecare oraș a găzduit activități sportive, culturale, artistice, educaționale și de divertisment, menite să readucă aproape studenții din toată țara.

Ca în fiecare an, Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a fost partener și sponsor al acestui eveniment, contribuind la buna desfășurare a activităților și evenimentelor puse sub umbrela motto-ului: „Distracție gratis, nu degeaba!”.

Dintr-o serie de activități diverse, studenții au putut alege din peste 35 de traininguri, pe diferite teme de interes precum leadership, inteligenţă emoţională, teamwork, stil de viaţă sănătos, comunicare eficientă. În cadrul unui parteneriat educațional permanent cu Uniunea Studenților din România, Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României a susținut, în cadrul UniFEST, o serie de activități educaționale de dezvoltare personală și orientare educațională.

Profesorii Clubului de Excelență au susținut două workshop-uri pentru studenți, în cadrul UniFEST.

Primul a pus accentul pe comunicarea deficitară cu care se confruntă tinerii, în societatea modernă.

Al doilea workshop a pus accentul pe importanța inteligentei emoționale. În cadrul Festivalului Studențesc UniFEST, psihologul Florentina Negrescu, profesor coordonator la Clubul de Excelență al Fundației Dan Voiculescu, le-a explicat studenților de ce este importantă inteligența emoțională și cum poate fi îmbunătățită.

Uniunea Studenților din Romania (USR) este una dintre cele mai mari federații studențești din țară, reunind un număr de 105 organizații din 13 centre universitare. Scopul statutar al federației este acela de a reprezenta, promova și apăra drepturile studenților, în raport cu actorii relevanți la nivel național, în special Ministerul Educației, Ministerul Tineretului și Sportului, Parlamentul, Guvernul, Președinția României, precum și Municipalități și Universități.