Un nou proiect al Senatului Științific – Studiu privind efectele pandemiei de COVID-19 în rândul persoanelor vârstnice

Senatul Științific al FDVDR va coordona studiul ”Evaluarea stării fizico-emoționale post pandemiei Covid 19, în rândul seniorilor din România”.
🗣”Acest studiu se pliază perfect pe o zonă de mare interes pentru noi – impactul pandemiei asupra populației de vârsta a doua și, în special, recuperarea pacienților care au fost infectați cu SARS CoV-2. Suntem convinși că acest studiu ne va aduce informații prețioase pentru a înțelege mai bine noile nevoi ale pacienților, la doi ani de la debutul pandemiei”, Dr. Ioan Bogdan Furtună, Fondator Centrul Medical Dr. Furtună Dan din București.
📋Studiul de cercetare se va realiza prin interviu și chestionar fizic, pe un eșantion reprezentativ din populatia vârstnică din România. 🤝Acesta este realizat în parteneriat cu Asociația ”Institutul pentru Îmbătrânire Activă ” și Centrul medical “DR. FURTUNA DAN” , iar sondajul va fi realizat deCentrul de Sociologie Urbană și regională CURS.