Tinerii FDVDR la Festivalul Artelor

Doi tineri violonişti, elevi ai Liceului de muzică « George Enescu » din Bucureşti şi membri ai Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu au cântat în deschiderea « Conferinţei despre iubirea creştina şi martiri », susţinută de Dan Puric la Palatul Naţional al Copiilor. Conferinţa a făcut parte din programul Festivalului Artelor Bucureşti, un proiect organizat de Asociaţia Culturală Maria Domina cu sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu.

Mircea Dumitrescu (12 ani) şi Mihaela Mitrofan (10 ani) au interpretat fragmente din Vivaldi, Luigi Boccherini, Scott Joplin sau Carlos Gardel şi au impresionat publicul cu talentul şi dăruirea lor.

Li s-a împlinit un vis: acela de a cânta în faţa unui public numeros, la ei în ţară.

A fost prima dată când cei doi copii au urcat, în România, pe o scenă cu un public atât de numeros. Asta în timp ce, în ultimii ani, talentul lor a fost apreciat şi premiat în concursuri şi spectacole susţinute pe unele dintre cele mai mari scene ale Europei: la Hamburg, Munchen sau Milano, alături de mari orchestre ale lumii.

Mircea, la numai 12 ani, este un geniu al viorii: a obţinut peste 27 de locuri întâi şi nu mai puţin de 8 premii întâi absolute. Iar în această vară a participat împreună cu alţi trei elevi ai Liceului „George Enescu”, la două concursuri internaţionale în Italia, la ambele obţinând 4 premii întâi, la secţiunile vioară şi muzică de cameră. Şi tot în această vară, visul tânărului violinist de a avea un recital propriu a fost posibil în Italia, unde a avut şansa şi onoarea de a susţine un recital împreună cu renumita orchestră “Clasica Filarmonica Armonia” din Alexandria, care numără nu mai puţin de 50 de instrumentişti.

“Micuţul Paganini”, aşa cum este el supranumit, va pleca cu sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu, pe 16 octombrie la München unde va susţine două recitaluri pe scena Filarmonicii şi Conservatorului din acelaşi oraş.

Și tot în aceeași zi, pe 12 octombrie, în cadrul Festivalului Artelor București, Gabriel Scîntee (12 ani), Andreea Butiac (11 ani) și Andreea Nemil (13 ani), toți trei membri ai Clubului de Excelență al fundației, au susținut un scurt moment de recitare de poezie în cadrul evenimentului dedicat lansării volumului de poezii ” Antologia nevinovatelor placeri”, organizat la Cafepedia.

Festivalul Artelor Bucureşti a fost organizat cu sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu şi a oferit şansa unor tineri deosebiţi, membri ai Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu, de a fi cunoscuţi şi apreciaţi şi în România pentru talentul şi performanţele lor.

Fotografii de la Festivalul Artelor – Fotograf: Alexandru Ionescu

Înregistrare video cu Mircea Dumitrescu în concert în deschiderea conferinței lui Dan Puric: