Tinerii din campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României” au reprezentat cu succes țara la Concursul NASA din Statele Unite ale Americii

Echipa formată din 12 elevi de la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu”, câștigătoarea Marelui Premiu la Concursul Internațional „National Space Society” – NASA Space Settlement Contest, dar și tânărul cercetător Antonio Florin Iordache, elev al Liceului „Jean Monnet” din București, membri ai campaniei naționale „100 de tineri pentru Dezvoltarea României”, au ajuns la competiția din Los Angeles, SUA. Aceștia au reprezentat România la cel mai înalt nivel, în perioada 24-26 mai, în fața unui public format din cei mai importanți cercetători, astronauți, antreprenori și experți din domeniu.

La concurs au participat peste 29.000 de elevi în 5200 de proiecte diferite din 28 de țări ale lumii. Scopul acestui concurs a fost proiectarea unei stații spațiale destinate susținerii vieții în spațiu. International Space Development Conference în Los Angeles reprezintă una dintre cele mai importante conferințe aerospațiale din lume – o oportunitate extraordinară pentru țară, instituții de învățămând și elevi.

Proiectul „Project Nova 2”, realizat de elevii de la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” a fost desemnat cel mai bun, reprezentând o colonie spațială toroidală permanentă situată pe orbita lui Marte ce susține peste 2000 de turiști, oameni de știință și coloniști permanenți.

Antonio Florin Iordache a ocupat locul IV la Concursul Internațional „National Space Society – NASA Space Settlement Contest”. Tânărul geniu a reușit să construiască o navă în formă de glonț, având ca scop transformarea unui aspect cu impact negativ în prezent într-unul pozitiv pentru umanitate. Această formă permite propulsarea eficientă în spațiu și o rotație perfectă de sub 2 rotații pe minut pentru generarea unei gravitații artificiale la un nivel optim.

Cei 13 tineri, care reprezintă țara la Concursul Internațional „National Space Society” – NASA Space Settlement Contest, fac parte din campania națională „100 de tineri pentru dezvoltarea României, care a fost lansată în spiritul sărbătoririi unității și identității naționale și își propune să aducă în prim-plan poveștile și realizările celor mai remarcabili copii și tineri din România, care, prin pasiunea, dedicarea și talentul lor, au reușit să se facă remarcați la nivel național și internațional.

Cei 100 de tineri care ne fac mândri că suntem români și care s-au remarcat prin performanțe deosebite vor fi incluși în primul catalog al excelenței românești, care va fi lansat la finalul acestui an.