Teodora Flavia Romocia

Flavia Romocia are un talent rar, în domeniul picturii. Despre ea s-a spus ca are mâna lui Picasso.

Pasiunea Flaviei pentru pictură a fost descoperită de către familie în clasa a VI-a, cu toate că ea desena încă de la 5 anişori. Teodora şi-a început cariera de pictor pe Bosfor între Asia şi Europa ca şi asistentă personală a pictoriţei de origine iraniană Nulufer Moaieri, urmând în acelaşi timp şi un internship la liceul PERA din Istanbul, unde preda pictura la cursul pentru copii între 5 şi 12 ani.

Teodora a avut deja o prima expoziţie,  organizată în Turcia. Evenimentul a reunit iubitori de pictură, prieteni ai artistei de numai 18 ani şi oameni de artă. Expoziţia a avut un mare succes, Flavia reuşind să vândă patru tablouri din cele 17 expuse.
Puterea liniei şi a pastelului din lucrările Theodorei arată uşurinţa cu care aceasta se exprimă artistic.

Teodora Flavia Romocia s-a născut în Sălaj şi a copilărit la Oradea. Ea a studiat la Liceul de Artă din Oradea, urmând apoi  Liceul de Artă privată „Pera Guzel Sanat Lisesite” din Istanbul.
În prezent este studentă în anul I la Facultatea de arte frumoase, secţia grafică, a prestigioasei Universităţi de Arhitectură şi Arte frumoase „Mimar Sinan“ din Istanbul si este membră a Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu din 2008.

Despre talentul tinerei, profesorul coordonator al departamentului de arte vizuale din cadrului Clubului de Excelență al fundatiei Dan Voiculescu, Daniela Mihai spune: “Sensibilitatea și feminitatea în pictura Teodorei compun și definesc formele desprinse parcă din ireal. Fantasticul și teluricul se împletesc  armonios într-o nobilă atmosferă cromatică, ce destăinuie fragilitate și delicatețe (tipic feminină), dar susținută totodată de formele robuste și încărcate de energie. Forța și sensibilitatea artistică amprentează fiecare trăsătură de penel,  ce conturează universul mirific al creației Teodorei.”
CV Teodora Flavia Romocia

[oqeygallery id=138]