Târgul Talentelor – Vaslui

Miercuri, 21 noiembrie 2007, la ora 19.00, în incinta Casei de Cultură „Constantin Tănase” din Vaslui, s-a desfăşurat Târgul Talentelor, eveniment organizat de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României din Bucureşti, în parteneriat cu Asociaţia „Oameni lângă Oameni” din Vaslui.

Târgul Talentelor de la Vaslui, de luna aceasta a fost organizat la nivel local, în colaborare cu Asociaţia „Oameni lângă Oameni” şi a constat într-un program artistic susţinut de copiii de la Palatul Copiilor din Vaslui. În acelaşi timp, în holul Casei de Cultură, echipa Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, condusă de doamna Nicoleta Trisi Cristea, coordonatorul programului Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, alături de voluntarii Asociaţiei „Oameni lângă Oameni” au discutat cu peste 400 de copii, pentru evaluări ulterioare şi înscriere la programele Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu.

Copii care vor fi identificaţi cu un talent deosebit sau care deja excelează într-un anumit domeniu, vor beneficia de sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, sub forma unor burse de studiu, dar şi al unor programe educaţionale. Evaluarea dosarului fiecărui copil în parte va începe în luna ianuarie a anului 2008. Preferinţele celor înscrişi s-au manifestat în special pentru domenii precum muzică, dans, pictură sau fotografie, matematică sau informatică.

La Târgul Talentelor din Vaslui au participat copii, însoţiţi de părinţi, bunici sau profesori, în total aproximativ 1500 de persoane.

Acesta nu este primul eveniment, cu acest scop. Prima acţiune, sub egida „Târgul Talentelor”, a fost organizată de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, în luna iunie a acestui an, şi a avut ca scop identificarea tuturor copiilor talentaţi, cu vârste între 7 şi 13 ani, în vederea înfiinţării Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu. Pentru aceştia, selecţia s-a desfăşurat în lunile iulie şi august, în prezent existând patru secţii ale Clubui ce reunesc 87 de copii care excelează în domenii precum pictură, muzică, teatru şi informatică.

Acei copii care nu au participat la acţiunea din Vaslui, şi care doresc să beneficieze de sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României se pot înscrie în continure, trimiţând un dosar de prezentare cu performanţele sau cu rezultatele deosebite deja obţinute, pe adresa: Academia Română, str. Calea 13 Septembrie, nr.13, etaj 5, camera 5218-5219, sector 5, Bucureşti sau pe e-mail [email protected] Pentru mai multe detalii legate de programele Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, cei interesaţi pot accesa site-ul www.fudv.ro sau ne pot contacta la telefon 021-335.54.70.

În acest fel, mii de copii din România vor fi evaluaţi asupra talentelor lor şi vor beneficia de sprijinul Fundaţiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României pentru a se putea dezvolta într-un mod cât mai favorabil lor.