Succes la Mamaia Copiilor

S-au prezentat la preselecţiile zonale organizate, începând cu luna februarie 2010, pentru Festivalul Naţional de Creaţie şi Interpretare „MAMAIA COPIILOR” şi au convins membrii juriului de specialitate că merită să se afle printre cele mai bune voci, care vor urca, în vara acestui an, pe scena de la Mamaia.

Cei 21 de copii au vârste cuprinse între 7 şi 16 ani şi sunt membri ai Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, mulţi dintre ei, în cadrul departamentului de creaţie şi interpretare vocală. La preselecţiile zonale pentru Mamaia Copiilor, organizate la Piteşti, Târgu-Mureş, Buzău, Iaşi, Galaţi, Bacău, Piatra-Neamţ, Bucureşti şi Constanţa au arătat că orele lungi de repetiţii, lecţiile de canto şi dăruirea lor au căpătat firească răsplată.

Printre cei care îşi doresc să cânte la Festivalul Mamaia Copiilor se află şi Maria Crăciun, fetiţă de numai 10 ani, supranumită „Shirley Temple a României”. Copilul minune al Galaţiului a impresionat juriul la preselectia organizată la Galaţi, cu melodiile ‘’Îţi multumesc’’ şi ‘’Primul cer’’. (melodii care pot fi ascultate pe site-ul fundatiei www.fudv.ro).

Mihaela Agafiţei, care la doar 7 ani, a participat şi ea la preselecţia de la Târgu Mureş şi s-a calificat pentru selecţia naţională a Festivalului Mamaia Copiilor este o altă mică minune. În doar 3 ani, micuţa Mihaela a obţinut deja 12 premii la concursurile muzicale.

Asemeni lor, s-au mai calificat pentru semifinală : Ada Cercel (9 ani) la Buzău, Ştefan Atirgoviţoaei (9 ani) şi Codruţa Barariu (12 ani) la Iaşi, Mălina Avasiloaie (12 ani) la Bacău. La Bucureşti : Doru Ciutacu (11 ani), Cristina Chiriţă (12 ani), Andrei Popa (14 ani) şi grupul format din Karina Ghiţă, Andrei Popa şi Alexandra Şipoş.

Începând cu data de 7 februarie, oraşul de la malul mării a fost gazda ultimei preselecţii zonale, după ce au mai fost organizate concursuri preliminare în alte 22 centre interjudeţene din ţară. Şi la Constanta, Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu a fost reprezentat cu succes de către membrii săi : Andreea Olariu (13 ani), Bianca Niţă (10 ani), Diana Antonica (16 ani) şi Elena Păunescu (10 ani).

Chiar dacă nici unul dintre cei 21 de copii nu a fost la prima participare, cei mai mulţi dintre ei putându-se mândri cu numeroase premii sau chiar trofee la festivaluri naţionale şi internaţionale, la toţi emoţiile au fost vizibile.

La preselecţii, concurenţii individuali s-au prezentat fiecare cu câte două melodii de muzică uşoară românească, din care una trebuie să fi fost prezentată pe scena Festivalului “Mamaia Copiilor” într-una din cele 9 ediţii anterioare. Anul acesta, cea de-a X-a ediţie a concursului muzical dedicat copiilor talentaţi se va desfăşura între 8 şi 11 iulie 2010.

Pentru rezultatele obtinute, îi felicităm pe toţi cei calificaţi, şi le urăm mult succes la următoarea etapă a selecţiei pentru festivalul de la malul mării, care se va desfăşura la Bucureşti, în perioada 7-9 mai 2010. Şi nu uitaţi, copii: aşteptăm marele trofeu!

Lista completă a membrilor Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu care s-au calificat pentru etapa naţională

Melodii participante la preselecţiile zonale

Asculta mai multe audio Muzica