Steluţele Europei in concert la Mamaia Copiilor

In perioada 9-12 iulie 2009, membrii Clubului de Excelenta Dan Voiculescu, care alcatuiesc grupul vocal “Stelutele Europei”, vor participa la cea de-a IX-a editie a Festivalului National de Creatie si Interpretare « Mamaia Copiilor », la categoria grupuri mari.

Grupul vocal « Stelutele Europei » reuneste copii talentati in domeniul muzical, cu varsta cuprinsa intre 7 si 15 ani, care au obtinut numeroase premii nationale si internationale.

18 dintre acestia vor participa la « Mamaia Copiilor » cu piesa in prima auditie, «Lumea Copiilor », muzica Sorin Radulescu, Viorel Andrinoiu, text Sorin Radulescu si Maria Ene, coregrafia Idu Elisabeta.

De la infiintare si pana in prezent, grupul vocal « Stelutele Europei » a participat la diferite spectacole organizate pentru copii, emisiuni televizate si a sustinut numeroase minirecitaluri, cel mai important dintre acestea fiind acela din deschiderea concertului Cleopatrei Stratan, in decembrie 2008.

Grupul „Stelutele Europei” face parte din Clubul de Excelenta Dan Voiculescu, club care reuneste in prezent peste 500 de membri, cu performante deosebite in diferite domenii de activitate precum muzica, desen si pictura, teatru, dans modern, informatica si limbi straine. Clubul de Excelenta Dan Voiculescu este unul dintre cele mai importante proiecte care se adreseaza copiilor si tinerilor, derulate de Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei.