Stagiunea CAMMERATA III

Joi, 9 iunie 2011, începând cu ora 19.00, în foaierul Teatrului Național de Operetă “Ion Dacian”, din Bucureşti, tânărul pianist, compozitor şi dirijor Matei Bucur Mihăescu şi orchestra sa CAMMERATA vor susţine un nou concert. Evenimentul face parte din cadrul Stagiunii CAMMERATA, o iniţiativă a Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, derulată în parteneriat cu Teatrul Național de Operetă “Ion Dacian”.

Matei Bucur Mihăescu compune lucrări de muzică clasică încă de la vârsta de 7 ani. În numai 9 ani a compus peste 80 de lucrări pentru  pian, orchestră şi cor, care au fost deja interpretate pe scene de primă mărime, de către artişti şi ansambluri de prestigiu, sub bagheta unor mari maeştri dirijori. Iluştri muzicieni din SUA, Austria, Germania, Rusia, Japonia, Israel, reprezentanţi ai Universității Naţionale de Muzică Bucureşti, ai Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România au fost impresionaţi de virtuozitatea, personalitatea şi originalitatea lucrărilor sale muzicale.

Stagiunea Cammerata i-a oferit tânărului muzician bursier al Fundaţiei Dan Voiculescu, o noua ocazie de a-si prezenta creaţiile in fata publicului de toate vârstele, iubitor al muzicii clasice.  Astfel, începând cu luna aprilie 2011, Matei Bucur Mihăescu a susținut împreună cu orchestra sa, o serie de concerte camerale, din programul cărora au făcut parte, în exclusivitate, compoziții proprii ale tânărului supranumit şi „micul Bach al României”. Iar de fiecare dată, publicul, care a umplut sălile de concert, a fost cucerit.

Pentru a treia oara în cadrul Stagiunii Cammerata, pe data de 9 iunie, Matei Bucur Mihăescu va prezenta o serie de lucrări cu teme romantice şi o simfonie barocă în 5 părți pentru orchestră, apreciată de muzicologi ca fiind o lucrare de compoziție de înaltă calitate. „Pentru acest concert, am ales, nu întâmplător, şi lucrări cu teme romantice, apropiate geniului muzicii de film. De multe ori mi s-a spus ca muzica mea crează imagini, „se vizualizează”. La Viena mi s-a prezis pentru prima dată că voi scrie muzică de film. «Asteptăm de la tine un Oscar!» mi s-a spus atunci.” spune Matei Bucur Mihăescu.

Şi de această dată, alături de Matei Bucur Mihăescu vor evolua tineri muzicieni, elevi și studenţi talentați, membri ai orchestrei CAMMERATA, fondată de Matei Bucur Mihăescu în anul 2008. Evenimentul se va bucura si de participarea unor artiști valoroși ai orchestrei Teatrului Naţional de Operetă „Ion Dacian”: Cristian Hanghiuc (trompeta I), Mircea Lazarica (trompeta II), Marian Barbu (corn I) şi Bogdan Coia (corn II).

Stagiunea CAMMERATA va fi reluată în toamnă, ocazie cu care tânărul compozitor va oferi publicului noi surprize muzicale.

Accesul la acest eveniment este liber și se face pe baza unei invitații, care poate fi solicitată, în prealabil, la numerele de telefon: 0758.30.30.32 sau 031.425.58.82.