Senatul Științific al Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României invită inventatorii vizionari să câștige Bursa SAB 2024

UPDATE: Termenul de înscriere pentru BURSA SAB 2024 s-a prelungit până pe 25 septembrie!

Ca urmare a numeroaselor cereri primite și pentru a oferi cât mai multor inventatori români oportunitatea de a-și prezenta ideile inovatoare, am decis să prelungim termenul de înscriere la BURSA SAB 2024 până pe 25 septembrie 2024. Ne dorim să vedem cât mai multe idei originale și inovatoare, capabile să contribuie la dezvoltarea României.

Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României lansează concursul național Bursa SAB 2024. Acest proiect vizionar este dedicat celor care visează să modeleze viitorul prin inginerie și inteligență artificială, oferind o platformă pentru a dezvolta și a promova proiecte și invenții care pot redefini mobilitatea urbană.

În cadrul acestei competiții de referință, organizată în parteneriat cu Salonul Auto București & Accesorii, căutăm să descoperim și să promovăm proiecte și invenții revoluționare care pot redefini modul în care trăim și ne deplasăm în orașele noastre. Concursul încurajează gândirea creativă și utilizarea inteligenței artificiale pentru a propune soluții care să facă transportul urban mai sigur, mai eficient și mai sustenabil.

Câștigătorul va primi un premiu de 5.000 de euro și va avea oportunitatea de a-și expune proiectul la standul Senatului Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, în cadrul Salonului Auto București & Accesorii, între 1 și 6 octombrie 2024, la Romexpo. Aceasta este o ocazie unică de a interacționa cu lideri din industria auto și de a transforma ideile în realitate.

Tema și obiectivele concursului

Pentru a crea o lume mai bună, transformarea mobilității urbane nu este doar o viziune, ci o misiune concretă. Invențiile reprezintă motorul care propulsează societatea înainte și transformă ideile în realitate. Prin stimularea inventivității în inginerie, vizăm nu doar rezolvarea problemelor actuale, ci și anticiparea provocărilor viitorului.

Tema de anul acesta, „AI – Arhitectul Mobilității Urbane Verzi,” invită participanții să folosească puterea AI pentru a propune proiecte de inginerie care să anticipeze provocările viitorului și să aducă soluții inovatoare în domenii precum: automatică și ingineria sistemelor, ingineria mediului, ingineria mecanică, ingineria industrială și robotică, inginerie electrică, transporturi, ingineria materialelor, inginerie chimică, etc..

Premii și recunoaștere

Cel mai inovator proiect va fi recompensat cu prestigioasa Bursa SAB 2024, care oferă un premiu de 5.000 de euro. Această distincție nu doar că aduce recunoaștere națională, dar și oportunități de a cunoaște și a colabora cu lideri din industria  pentru a transforma ideile în soluții concrete care vor modela viitorul mobilității. Marele premiu va fi acordat la Salonul Auto București & Accesorii, care se va desfășura între 1 și 6 octombrie 2024, în pavilionul B2 al Romexpo.

Cine poate participa

Concursul național Bursa SAB 2024 este deschis tuturor cetățenilor români, indiferent dacă trăiesc în țară sau peste hotare, și încurajează participarea atât individuală, cât și în echipă.

Cum te înscrii

Pentru a participa, citește Regulamentul Oficial și completează formularul de înscriere și asigură-te că proiectul tău include o descriere detaliată a soluțiilor propuse, subliniind noutatea, aplicabilitatea și impactul social al acestora.

Pentru a fi eligibile, aplicațiile trebuie să includă un Curriculum Vitae (CV) cu informații detaliate despre participant sau echipă, o descriere detaliată a proiectului și utilizarea AI în mobilitatea urbană verde, un acord de participare și consimțământul pentru procesarea datelor personale conform GDPR, precum și materiale de prezentare, cum ar fi fotografii, videoclipuri sau documente care descriu produsul sau inovația propusă.

Calendarul concursului

• Înscrierea proiectelor: august 2024 – 14 Septembrie 2024
  • Evaluarea proiectelor: 15 Septembrie 2024 – 25 Septembrie 2024
  • Anunțarea câștigătorului și premierea: în cadrul unui eveniment la Salonul Auto București și Accesorii 2024, în perioada 1-6 octombrie, la Romexpo.

Evaluarea proiectelor

Proiectele înscrise vor fi evaluate de o comisie formată din experți din domeniul ingineriei și mobilității, reprezentanți ai SAB și ai Senatului științific al FDVDR.

Nu rata șansa de a face parte dintr-un val de schimbare! Prezintă-ți proiectul inovator, modelează viitorul și lasă amprenta ta asupra societății!