Semifinalele Dezbate România ediția aII-a

Data: 12 mai 2011
Ora: 14:30
Locație: Sala Stoicescu din cadrul Facultăţii de Drept de la Universitatea București
Invitați: Cristian Țopescu-jurnalist, Alessandra Stoicescu- realizator tv, Lucian Mândruță- realizator tv, Trisi Cristea – director FDVDR, Florin Chilian-cantautor și Daniel O. Bejan– scriitor

Descriere eveniment:

După patru runde în care echipe de studenți de la universități din întreaga țară s-au confruntat în argumente și discursuri, cea de-a doua ediție a concursului „Dezbate România” a ajuns în etapa semifinalelor. Dintre cele 8 echipe care au intrat în concurs, doar 4 au ajuns în semifinale.

În continuare, cele patru echipe calificate în semifinale se vor întâlni în cadrul a două dezbateri, ambele cu tema: „Globalizarea ameninţă identitatea naţională”.

Prima confruntare va avea loc între echipa Band a part, formată din studenți ai Facultații de Ştiinţe Politice, de la Şcoala Națională de Ştiinţe Politice şi Administrative şi echipa Puncte de Suspensie, formată din studenţi ai Facultăţii de Istorie şi Filosofie de la Universitatea „Babeş-Bolyai”. Această dezbatere este urmată de cea a echipelor Tocilarii, din care fac parte studenţi de la Facultatea de Ştiinţe Politice din Universitatea Bucureşti şi Managerii, o echipa alcătuită din studenți de la Facultatea de Management Economic, din cadrul Academiei de Studii Economice Bucureşti.

Organizator: Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României și Societatea Civilă pentru Reformă Morală
Parteneri educaționali: Senatul Studențesc ASE, Asociația Studenților din Universitatea București, Uniunea Studenților din
România, Asociația Studenților în Științe Politice din Universitatea București, Asociația studenților la Istorie „Dacia”, centrul de carte străină FISCHER International

Parteneri media: Stud-life, Presa in Blugi, BizChannel, StartUB, Online Student