Semifinalele Dezbate Romania III

Data: 8 decembrie 2011
Ora: 13:00 – 16.00
Locație: Sala Senatului din cadrul Facultăţii de Drept de la Universitatea București
Invitați: Corneliu Cojocaru, Alessandra Stoicescu, Trisi Cristea, Florin Chilian și Daniel O. Bejan

Descriere eveniment:

După patru runde în care echipe de studenți de la universități din întreaga țară s-au confruntat în argumente și discursuri, cea de-a treia ediție a concursului „Dezbate România” a ajuns în etapa semifinalelor. Dintre cele 8 echipe care au intrat în concurs, doar 4 au ajuns în semifinale.

În continuare, cele patru echipe calificate în semifinale se vor întâlni în cadrul a două dezbateri, ambele cu tema: „Diplomele universitare iti garanteaza o cariera de succes”.

Prima confruntare va avea loc între echipa Youth’s Power şi echipa Pitestenii. Această dezbatere este urmată de cea a echipelor Studenti fara frontiere şi Spre viitor.

“DEZBATE ROMÂNIA ” este un proiect iniţiat și susținut de Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare

Partenerii acestei editii: Cambridge University Press, Fischer International, Diverta, Senatul Studentesc al Academiei de Studii Economice Bucuresti, Asociatia Studentilor din Universitatea din Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Liga Studenților din Universitatea de Stiințe Agronomice și Medicină Veterinară, Asociatia Studentilor la Istorie ”Dacia”, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Clubul Studentilor din Universitatea Romano-Americana.

Parteneri media: Radio Zu, calificativ.ro, studentie.ro, onlinestudent.ro, PresainBlugi.ro, BizChannel.ro, Scoalaedu.ro

Evenimentul în imagini:

[oqeygallery id=163]