„ȘCOALA DE VARĂ”, 2023 Săptămână 7 – 21-25 August

FUNDAȚIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI LANSEAZĂ  „ȘCOALA DE VARĂ”, 2023

Leadership și educație financiară

Săptămâna leadership-ului și educației financiare în care copii vor putea învăța noțiuni de dezvoltare personală educație financiară și antreprenoriat.

Voluntariat și Leadership

Data/Ora: Luni, 21 August, 12:00

Categoria de vârstă: 14-16 ani

Mădălina Luca, Strigăt pentru Educație

Descriere

Un atelier în care înveți ce presupun leadership-ul și voluntariatul și cum te ajută fiecare dintre ele să te dezvolți (să ai mai multă încredere în tine, să cunoști oameni noi, să te exprimi liber, să înveți să gestionezi diferite situații dificile)

Răspundem la întrebări precum:

„Ce înseamnă să fii un lider?”

„Ce calități are un lider și cum ni le dezvoltăm?”

„De ce ar trebui să facem voluntariat? Care sunt oportunitățile pe care voluntariatul ni le oferă?”

„Cum mă ajuta concret voluntariatul”

Managementul timpului acasă și la școală

Data/Ora: Marți, 22 August, 12:00

Categoria de vârstă: 10-16 ani

Simona Dobrin, Mentor de dezvoltare personală și Silvia Pătrașcu Profesor de  limba japoneză și autor de cursuri online

Descriere

Simți că oricâte teme și task-uri ai face, niciodată nu se termină și niciodată nu ai timp să te hcuuri de timpul liber, fără vinovăție și stres.

Trăim într-o eră în care se cere totul de la noi și din păcate copiii nu fac excepție.

Cu toate acestea, ai nevoie de timp pentru tine, pentru odihnă, prieteni, hobby-uri și familie.

Hai la cursul de management al timpului acasă și la școală, de unde să “furi” idei și strategii pe care le poți folosi chiar de mâine, ca să trăiești fără stres continuu și o listă de sarcini veșnic deschisă.

Educație financiară și antreprenoriat

Data/Ora: Miercuri, 23 August, 10:00

Categoria de vârstă: 9-14 ani

Durata: 2h

Andrei Popa, antreprenor și fondator „PROFESORUL DE BANI”

Descriere

Educația financiară este o necesitate (nu  o opțiune) pentru nouă generație de copii și tineri deoarece schimbarea în bine a societății trebuie sa aiba la baza cunoștințe (cel puțin minime) despre bani. Societatea modernă nu își permite lipsa educației financiare, iar cultura financiară trebuie să fie un proces continuu de învățare atât la nivel individual cât și colectiv.

Dezvoltarea personală: Alegerea e a mea

Data/Ora:       Joi 24 August, 12:00 / Vineri  25 August, 12:00

Categoria de vârstă: 8-16 ani

Durata: 1h

Simona Dobrin, Mentor de dezvoltare personală

Descriere

Prin acest atelier copiii vor descoperii cum rezultatele pe care le au reprezintă suma alegerilor făcute, cum au nevoie de o anumită atitudine pentru a se dezvolta.  Importanța mediului de creștere în drumul spre atingerea obiectivelor și cum succesul în viață depinde de încrederea în forțele proprii, de voință, motivație și dedicare.

IMPORTANT

LOCURILE SUNT LIMITATE!

În contextul în care va fi un număr foarte mare de înscriși pentru un curs, copiii vor susține un test în vederea departajării. Confirmarea înscrierii va fi afișată automat pe ecran, în momentul transmiterii formularului.

ATENȚIE!

Bifarea căsuței NU SUNT DE ACORD CU PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL duce la ștergerea automată a înscrierii. Prin urmare, cei care nu sunt de acord, nu vor fi contactați și nu vor primi nici o informare din partea FDVDR.

Pentru înscrierea în program, completați formularul de mai jos. 👇