S-a întâmplat pe 5 martie

In 1889 la Ateneul Roman a avut loc primul concert sustinut de orchestra “Societatii Filarmonice Romane”, in prezent Filarmonica “George Enescu”.

In 1133, pe 5 martie, s-a nascut Regele Henric al II-lea al Angliei (m. 6 iulie 1189)

Intr-o zi de 5 martie, in 1608, Sigismund Rakoczi se retragea de la domnie si era ales ca principe al Transilvaniei Gabriel Bathory.

Pe 5 martie 1616, Biserica Catolica declara ca erezii teoriile legate de astronomie ale matematicianului Nicolaus Copernic, care dezvoltase teoria heliocentrica a sistemului solar.

La 5 martie 1658 incepea domnia lui Mihnea Radu in Tara Romaneasca (1658 – 1659).

In 1750, pe 5 martie, prima piesa a lui Shakespearean jucata in America era prezentata la Nassau Street Theatre din New York City. Piesa era Richard al III-lea.

Tot intr-o zi de 5 martie, in 1836, Samuel Colt producea in serie primul model de revolver, de calibru 34, in S.U.A..

La 5 martie 1872, inginerul american George Westinghouse patenta sistemul de franare cu aer comprimat.

In 1902, pe 5 martie, se adopta Legea pentru organizarea meseriilor, cunoscuta sub numele de Legea Missir. A intrat in vigoare la 13/26 septembrie 1902.

Tot intr-o zi de 5 martie, in 1904, romanul Nikola Tesla publica in revista Electrical World and Engineer un articol in care descria procesul fulgerului globular, un posibil fenomen atmosferic electric despre care se cunosc foarte putine lucruri. Termenul se refera la aparitiile unor obiecte sferice, de obicei luminoase, care variaza ca marime de la un bob de mazare la cativa metri in diametru. Acest fenomen este de obicei asociat cu furtunile, dar dureaza mult mai mult decat fractiunea de secunda a unui fulger. Multe dintre primele descrieri timpurii spun ca in cele din urma mingea explodeaza, uneori cu consecinte fatale, lasand in urma sa un miros de sulf.

La 5 martie 1919 era dat decretul-lege privind adoptarea calendarului gregorian, incepand de la 1 aprilie 1919 (stil vechi), care a devenit 14 aprilie (stil nou).

Tot intr-o zi de 5 martie, in 1953, in Moscova incepeau sa circule zvonuri potrivit carora liderul sovietic Joseph Stalin, in varsta de 73 de ani, murise. Potrivit raportului medical, decesul s-a produs in acea seara, la ora 21:50.

Pe 5 martie 1960, Elvis Presley era lasat la vatra dupa ce isi satisfacuse cei doi ani de stagiu militar.

In 1968, in perioada 5-10 martie, avea loc prima editie a Festivalului International de muzica usoara Cerbul de Aur.

Pe 5 martie 1970 intra in vigoare Tratatul cu privire la neproliferarea armelor nucleare.

Astazi este Ziua mondiala a eficientei energetice.