S-a întâmplat pe 27 februarie

Pe 27 februarie, 1902 s-a nascut scriitorul John Steinbeck (foto), laureat al Premiului Nobel pentru literatura pe anul 1962; a scris, printre altele, “Iarna vrajbei noastre”, “Fructele maniei” (m. 20 decembrie 1968).

Intr-o zi de 27 februarie, in anul 1470, Stefan cel Mare ataca si incendia orasul Braila in incercarea de a scoate Tara Romaneasca de sub influenta otomana si de a-l indeparta pe Radu cel Frumos de la tron.

Pe 27 februarie 1594, Henric al IV-lea era incoronat rege al Frantei, dupa ce se convertise, in iulie 1593, la religia catolica.

In 1626, pe 27 februarie, la propunerea Cardinalului Richelieu, Ludovic al XIII-lea interzicea, sub pedeapsa cu moartea, practicarea duelurilor in Franta, pe motiv ca nobilii le transformasera intr-un joc al onoarei care prejudicia nobilimea franceza.

La 27 februarie 1797, Banca Angliei emitea primele bancnote de 1 lira si 2 lire.

Pe 27 februarie 1866 aparea, la Bucuresti, revista satirica “Sarsaila” (pana la 18 mai 1866), condusa de N.T. Orasanu. In 1871 va apare din nou, pentru cateva luni, la Iasi si sub o noua redactie. La reaparitie, “Sarsaila” a avut un pronuntat caracter antimonarhic, atacandu-l deschis pe Carol I si pe favoritii acestuia. Versurile, articolele si micile bucati in proza satirizau moravurile corupte ale protipendadei, viciile si anomaliile sociale, obiectivul principal al atacurilor constituindu-l insa monarhia.

La 27 februarie 1879, chimistii americani Ira Remsen si Constantin Fahlberg de la Universitatea John Hopkins din Baltimore anuntau descoperirea zaharinei.

In 1882, pe 27 februarie, la Gimnaziul roman din Brasov, avea loc premiera primei operete romanesti: “Crai nou”, de Ciprian Porumbescu.

Tot intr-o zi de 27 februarie, in 1883, Oscar Hammerstein din New York City patenta prima masina de rasucit tigarete.

La 27 februarie 1900 era fondat Partidul Laburist britanic.

Pe 27 februarie 1900 era fondat clubul de fotbal Bayern Munchen, unul dintre cluburile cu cele mai mari succese din istoria fotbalului.

In 1933, pe 27 februarie, cladirea Reichstag-ului german din Berlin era distrusa intr-un incendiu.

Tot intr-o zi de 27 februarie, in 1940, Martin Kamen si Sam Ruben descopereau izotopul carbon-14.

In 1974, pe 27 februarie, aparea primul numar al revistei americane People.

La 27 februarie 1999, Colin Prescot si Andy Elson stabileau un nou record mondial, reusind sa se mentina in aer timp de 233 de ore si 55 de minute intr-un balon cu aer cald.

Pe 27 februarie 2004, un lucrator de la un supermarket din Aspen chema politia dupa ce depistase ca un barbat cu fata acoperita facea cumparaturi in magazin. La fata locului politistii au descoperit ca barbatul mascat era Michael Jackson.

Astazi este Ziua Internationala a Ursului Polar.

sursa: magicfm.ro, mediafax.ro, antena3.ro