S-a întâmplat pe 25 iunie

La 25 iunie 1852 se nastea Antoni Gaudí (Antoni Placid Gaudí i Cornet). A fost un arhitect spaniol faimos atat pentru stilul sau unic cat si pentru proiectele sale puternic individualizate. Gaudi a creat un stil original, cea mai cunoscuta lucrare a acestuia fiind Sagrada Familia.

Intr-o zi de 25 iunie, in 1678, Elena Cornaro Piscopia devenea prima femeia care primea titulatura de doctor. A fost o matematiciana italiana, fiica unui procuror din San Marco. Vorbea si scria in greaca, latina, franceza, araba si ebraica, fiind si poeta si muziciana. Biserica Catolica i-a refuzat un doctorat in Teologie. La instistentele tatalui sau, Universitatea din Padova i-a permis sa prezinta o lucrare pentru un doctorat in filozofie. La 32 de ani, a devenit prima femeie care a obtinut titlul de doctor. O statuie a ei a fost ridicata la vechea Universitate din Padova.

In 1795, pe 25 iunie, se infiinta „Biroul de longitudini”, cu sediul la Paris, avand drept scop de a sprijini progresul astronomiei si aplicatiile acesteia in navigatie, geografie si geodezie.

La data de 25 iunie 1891 se nastea detectivul Sherlock Holmes, personaj principal al unei nuvele de fictiune scrise de Arthur Conan Doyle si publicate pentru prima data intr-o revista londoneza in aceasta zi. Acest personaj literar a devenit atat de faimos de-a lungul timpului incat este cel mai jucat personaj masculin. In acelasi timp, potrivit unei estimari facute de ziarul The Times, dupa 1964, vanzarile in intreaga lume a povestirilor cu Sherlock Holmes au ajuns pe locul doi, dupa Biblie, care este cea mai vanduta carte a tuturor timpurilor.

Tot intr-o zi de 25 iunie, in 1923, un grup de muncitori de la Atelierele Grivita infiinta clubul de fotbal Rapid Bucuresti, sub numele „Asociatia culturala si sportiva C.F.R.”. Presedinte de club a fost ales Teofil Copaci, maistru la Atelierele Grivita, iar capitan de echipa, Grigore Grigoriu, strungar, dar jucator cu experienta, care mai activase si la Venus. Cu echipamente confectionate din panza visinie in casa lui Grigoriu si cu bocancii reconditionati de la Ateliere, noua echipa CFR sustinea jocurile si antrenamentele pe terenul CAB. Rapid a castigat de 4 ori titlul si de 13 ori Cupa Romaniei.

Pe 25 iunie 1951, americanii vedeau primul program TV color. A durat 4 ore si s-a transmis in New York, Baltimore, Philadelphia, Boston si Washington. Din pacate, insa, aparatele TV color erau foarte putine la acea vreme, asa ca majoritatea celor care au vazut programul, l-au vazut tot in alb si negru.

In 1955, pe 25 iunie, era infiintata, la Bucuresti, Bibioteca Centrala de Stat, azi Biblioteca Nationala.

Tot intr-o zi de 25 iunie, romanii demonstrau ca stiu sa isi pretuiasca semenii. In 1998, era instituit Ordinul “Steaua Romaniei”, cu sase grade: Colan, Mare Cruce, Mare Ofiter, Comandor, Ofiter si Cavaler, pentru a recompensa serviciile exceptionale, civile si militare aduse statului si poporului roman.

sursa: magicfm.ro