S-a întâmplat pe 21 mai

Pe 21 mai, 1880 se nastea la Bucuresti, marele scriitor roman Tudor Arghezi. Opera sa poetica, de o originalitate exemplara, reprezinta o alta varsta marcanta a literaturii romane. A scris, intre altele, teatru, proza, pamflete, precum si literatura pentru copii.

Tudor Arghezi a debutat in anul 1896, publicand versuri in revista Liga Ortodoxa, condusa de Alexandru Macedonski cu pseudonimul „Ion Theo”. La scurt timp de la debut, Macedonski afirma despre tanărul poet:

“Acest tanar, la o varsta cand eu gangaveam versul, rupe cu o cutezanta fara margini, dar pana astazi coronata de cel mai stralucit succes, cu toata tehnica versificarii, cu toate banalitatile de imagini si idei, ce multa vreme au fost socotite, la noi si in strainatate, ca o culme a poeticii si a artei”.

Intr-o zi de 21 mai, in 1712, capitala Rusiei era mutata de catre tarul Petru I de la Moscova la Sankt Petersburg.

Pe 21 mai 1821, Tudor Vladimirescu, conducatorul Revolutiei de la 1821, era arestat in tabara de la Golesti si predat lui Alexandru Ipsilanti.

In 1877, Mihail Kogalniceanu proclama, in Parlamentul Romaniei, in numele guvernului, independenta – expresie a dorintei intregului popor, primita cu mare bucurie.

La data de 21 mai 1881, asistenta medicala Clara Barton infiinta in Satetele Unite serviciul Crucea Rosie. Astazi, Organizatia Internationala a Asociatiilor de Crucea Rosie si Semiluna Rosie, care are membri in 80 de tari, este o miscare umanitara internationala a carei misiune este aceea de a proteja viata si sanatatea oamenilor, de a asigura respectul fata de fiinta umana si de a preveni si alina suferinta oamenilor, fara vreo discriminare in ceea ce priveste nationalitatea, rasa, religia, clasele sociale sau opiniile politice.

Anul, 1860, 21 mai,  s-a nascut Willem Einthoven, inventatorul electrocardiografului, laureat al Premiului Nobel in 1924.

Pe 21 mai, 1897  s-a nascut Smaranda Braescu, prima femeie pilot si parasutist cu brevet din Romania, campioana europeana la parasutism si campioana mondiala.

Tot intr-o zi de 21 mai, in 1904, la Paris, 7 tari europene infiintau Federatia Internationala de Fotbal (FIFA), organism care guverneaza lumea fotbalului. FIFA, care are astazi 208 asociatii membre, si-a concentrat eforturile pe dezvoltarea jocului de fotbal, a regulilor si a aspectelor legate de acest sport. Conform ciferelor de pe site-ul oficial FIFA, 270 de milioane de oameni din intreaga lume sunt implicati intr-un fel sau altul in lumea fotbalului.

Pe 21 mai 1956, prima bomba cu hidrogen detonata din aer exploda deasupra Oceanului Pacific.

In 1965, pe 21 mai, romanii lasau orice alta activitate deoparte pentru ca auzeau pentru prima data genericul de la “Teleenciclopedia”. In acea zi debuta emisiunea cea mai longeviva a Televiziunii Romane, care va detine un record de audienta pana in anul 1990.

Astazi, ortodocsii si greco-catolicii ii sarbatoresc pe Sfintii Imparati Constantin si Elena. Le spunem: LA MULȚI ANI, celor care poarta numele de Elena sau Constantin.

sursa: magicfm.ro, a1.ro, infoazi.ro