S-a întâmplat pe 21 februarie

Intr-o zi de 21 februarie, in 1431, incepea procesul Ioanei d’Arc.

Pe 21 februarie 1613, Mihail I era ales tar, momentul marcand inceputul dinastiei Romanov in Rusia.

In 1848, pe 21 februarie, aparea, la Londra, Manifestul Partidului Comunist, redactat de Karl Marx si Friedrich Engels.

La 21 februarie 1878, aparea prima “carte de telefoane” din lume, in New Haven, Connecticut. Aceasta continea doar 50 de numere de telefon.

Pe 21 februarie 1907 intra in vigoare Legea pentru organizarea Marinei Comerciale.

In 1916, pe 21 februarie, la Verdun (foto), in Franta, incepea cea mai distrugatoare batalie din primul razboi mondial, soldata cu aproximativ 1 milion de victime. Batalia s–a incheiat prin respingerea definitiva, de catre armata franceza, a atacurilor germane, la 18 decembrie 1916.

La 21 februarie 1961, trupa The Beatles sustinea trei concerte intr-o zi: la Cavern Club, Cassanova Club si Litherland Town din Liverpool.

Pe 21 februarie 1972 era lansat romanul lui Marin Preda Marele singuratic, roman care i-a adus lui Marin Preda premiul Uniunii Scriitorilor pe anul 1971.

La 21 februarie 1995, Steve Fossett ateriza la Leader, Saskatchewan, Canada, devenind prima persoana care a traversat singura Oceanul Pacific intr-un balon.

Astazi se sarbatoreste, la initiativa UNESCO, Ziua Internationala a Limbii Materne.

sursa: magicfm.ro, antena3.ro