S-a întâmplat pe 19 iunie

19 iunie 1899 se nastea la Bucuresti, George Calinescu. Personalitate a culturii romane, critic si istoric literar, membru al Academiei Romane. A realizat monumentala “Istorie a literaturii romane de la origini pana in prezent” si studii de referinta despre scriitori romani precum Mihai Eminescu si Ion Creanga. Este considerat drept unul dintre cei mai importanti critici literari romani din toate timpurile, alaturi de Titu Maiorescu sau Eugen Lovinescu.

Intr-o zi de 19 iunie, in 1820, se nastea meseria de dirijor. Ludwig Spohr devenea primul muzician care folosea o bagheta pentru coordonarea unei orchestre in timpul unui concert in Anglia. Tot pe 19 iunie, dar in 1854, aparea si primul acordeon, patentat de un american, un instrument muzical manual, constand dint-un burduf atasat la doua rame de forma dreptunghiulara, pe care sunt montate butoane, sau la unele tipuri, clape asemanatoare celor de la pian. Cel care canta la acordeon produce diferitele note apasand butoanele si clapele.

La 19 iunie 1862 in SUA, Congresul SUA interzice sclavia pe intreg teritoiul SUA.

Pe 19 iunie 1906 se deschidea, in parcul din Dealul Filaretului (actual „Carol I”), „Expozitia generala romana”, dedicata implinirii a 40 de ani de la urcarea pe tron a regelui Carol I (1866-1914).

In 1930, pe 19 iunie, canadianul Robin Beardmore efectua primul zbor cu planorul peste Canalul Manecii.

La data de 19 iunie 1931, americanii aflau ca atunci cand vrei sa intri pe usa nu este nevoie, intotdeauna, sa apesi pe clanta, chiar daca nu exista prin preajma vreun usier. In Statele Unite erau patentate si instalate primele usi comandate cu ajutorul unei celule fotoelectrice. Primele usi automate glisante cu celula fotoelectrica au fost instalate intr-un restaurant, intre bucatarie si sala de mese.

In 1983, pe 19 iunie, era inaugurat podul rutier de la Agigea, cu o lungime totala de 300 m, circulatia desfasurandu-se pe patru benzi.

Pe 19 iunie 1987, trupa Guns N’ Roses debuta in Marea Britanie la “Marquee Club” in Londra.