S-a întâmplat pe 13 septembrie

La 13 septembrie 1838 s-a născut Otto Friedrich August Benndorf, arheolog, membru de onoare străin al Academiei Române; a acordat o atenţie specială monumentului de la Adamclisi şi a publicat, împreună cu istoricul român Gr. Tocilescu lucrarea „ Monumentul de la Adamclisi. Tropeum Traiani ”.

foto: watcher.ro

Într-o zi de 13 septembrie, în anul 1501, Michelangelo începea să lucreze la sculptura sa David.

Pe 13 septembrie 1515, avea loc Bătălia de la Marignano, în Italia. Armata franceză a provocat o grea înfrângere armatei cantoanelor elvețiene.

La data de 13 septembrie 1788, orașul New York devenea prima capitală a Statelor Unite.

Tot într-o zi de 13 septembrie, în 1791, Regele Ludovic XVI al Franței accepta noua constituție.

Pe 13 septembrie 1848, avea loc Bătălia din Dealul Spirii dintre pompierii militari și trupele otomane.

În 1875, pe 13 septembrie, Mihai Eminescu îl ducea, pentru prima dată, pe Ion Creangă la “Junimea”, unde acesta citea povestea “Soacra cu trei nurori”.

La data de 13 septembrie 1922, la Al’Aziziyah, în Libia, se înregistra recordul absolut de temperatură la umbră: 57,7 °C.

Pe 13 septembrie 1992, la Festivalul internaţional al filmului Mostra Internaţionala de la Veneţia, filmului “Hotel de Lux” al regizorului Dan Piţa i-a fost decernat “Leul de argint”.

Astăzi, în România este: Ziua Pompierilor (la 13 septembrie 1848 a avut loc bătălia din Dealul Spirii între pompierii conduși de Pavel Zăgănescu și trupele otomane conduse de Kerim Pasa).

sursa: magicfm.ro, wikipedia.ro