romaniatv.net: Doi elevi români au câştigat aurul la Olimpiada Internaţională a Tinerilor de la Tbilisi

Articol publicat pe romaniatv.net în data de 9.05.2014.

Cristian Dragomir şi Alexandru Glonţaru, elevi ai Colegiului Naţional “Tudor Vianu” din Bucureşti, au câştigat două medalii de aur la cea de-a opta ediţie a Olimpiadei Internaţionale a Tinerilor de la Tbilisi, Georgia, care a avut loc între 1 şi 6 mai.

Potrivit unui comunicat de presă al Fundaţiei “Dan Voiculescu”, proiectul care le-a adus primul loc pe podium este o aplicaţie destinată cumpărăturilor online, dezvoltată de către cei doi tineri pentru sistemul de operare Android de pe telefoanele mobile, scrie Agerpres.

foto: romaniatv.net

Proiectul elevilor români a reuşit să devanseze cele 124 de proiecte participante la concurs şi să le aducă tinerilor informaticieni aurul la secţiunea IT.

În Georgia au participat tineri din 37 de ţări din Europa, Asia, Africa şi America.

Cristian Dragomir şi Alexandru Glonţaru fac parte, încă din anul 2012, din Clubul de Excelenţă al Fundaţiei ‘Dan Voiculescu’ pentru Dezvoltarea României.

În calitate de membri ai acestui Club, Fundaţia “Dan Voiculescu” le-a acordat sprijin pentru participarea la competiţii internaţionale de renume. Una dintre acestea este NASA Space Settlement, la care tinerii participă la fiecare ediţie, încă din 2012, şi au reuşit performanţa de a fi premiaţi de către NASA în fiecare an.