Ring: Dezbate România pentru 1.000 de euro!

Studenţii care vor să câştige 1.000 de euro se pot înscrie, până la sfârşitul lunii, la concursul „Dezbate România”.

Veste bună pentru bucureşteni! Se dă startul celei de-a treia ediţii a concursului de dezbateri şi oratorie „Dezbate România”, organizat de Fundaţia Dan Voiculescu şi Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare. Studenţii, indiferent de specializare, trebuie să formeze echipe de câte patru sau cinci membri şi să se înscrie on-line, până pe 31 octombrie, pe site-ul www.fundatiadanvoiculescu.ro. Ulterior, în noiembrie şi decembrie, în urma unor preselecţii, doar cele mai bune opt echipe vor intra în această competiţie, urmând ca, timp de şase săptămâni, tinerii să se întreacă în argumente în sprijinul sau împotriva unor ipoteze. În cadrul concursului vor mai fi premiate: cel mai bun discurs al fiecărei dezbateri şi cea mai populară echipă. Şi asta nu e tot: cea mai bună echipă va fi premiată cu 1.000 de euro.

Cum se desfăşoară competiţia

Concursul „Dezbate România” are loc sub forma unei serii de patru dezbateri la care vor lua cuvântul studenţi din toate mediile universitare, indiferent de anul de studiu sau forma de învăţământ, inclusiv la masterat. La fiecare dezbatere vor participa câte două echipe, una afirmatoare şi una negatoare, care va argumenta în sprijinul, respectiv împotriva ipotezei propuse spre dezbatere. Prima dezbatere are loc pe 10 noiembrie.

Încurajează gândirea critică

Studenţii vor putea reflecta asupra marilor teme ale dezbaterii publice şi ale subiectelor prezente în societatea românească, având astfel posibilitatea de a-şi dezvolta propriul stil în arta dezbaterilor. Accentul va fi pus atât pe modul de susţinere a argumentelor, cât şi pe spontaneitate şi pe creativitate. De altfel, concursul încurajează gândirea critică şi capacitatea de argumentare.

4 sesiuni de dezbateri vor avea loc în cadrul concursului de oratorie.

Sursa: Ziarul Ring