Revista Felicia: Miruna Botezan, o tânără artistă

Articol publicat în Revista Felicia în data de 16 decembrie 2010 in cadrul campaniei “tineri talentati”, derulata de Revista Felicia si Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei

Miruna Botezan, o tânără artistă îndrăgostită de mare

Tema ei preferată rămâne aceea a florilor. Şi nu întâmplător, prima sa lucrare, realizată pe când nu avea mai mult de 4 ani a fost un vas de flori în care a putut folosi toate culorile pe care ea le iubeşte atât de mult.  Miruna pictează de la grădiniţă, iar în vara aceasta a absolvit cu cele mai bune rezultate clasa a opta. Datorită talentului său, tânăra pictoriţă s-a numărat printre primii admişi la liceul de arte „Nicolae Tonitza” din Bucureşti.
Despre talentul tinerei pictoriţe, Daniela Mihai, profesoară la departamentul de arte vizuale al Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu, în cadrul căruia Miruna se pregăteşte de aproximativ trei ani, afirmă: „Am cunoscut-o pe Miruna într-o perioada dificilă pentru orice tânăr artist aflat la început de drum. Am descoperit-o apoi ca pe o personalitate puternică, dar şi sensibilă, care creează forme extrase din lumea vegetală, dându-le un farmec deosebit prin maniera sa de lucru, foarte minuţioasă, îmbogăţindu-le cu o cromatica variat pastelată.”

“Jungla din sufletul meu”
Miruna este o persoană optimistă, hotărâtă, ambiţioasă, care priveşte lumea prin ochii unui artist în devenire. Ea încearcă să îmbine o pasiune dezvoltată încă din copilărie cu dorinţa de a ajunge un mare grafician. Visul ei este să atingă apogeul creativităţii cu ajutorul liniilor complicate şi delicate ale graficii, tehnica ei favorită.
Lucrările ei au participat la numeroase expoziţii, însă într-un viitor nu tocmai îndepărtat Miruna îşi doreşte să aibă propria expoziţie cu o temă special aleasă: „Jungla din sufletul meu”.
Tânăra artistă s-a numărat printre primii copii talentaţi descoperiţi şi susţinuţi de Fundaţia Dan Voiculescu prin programul intitulat „Clubul de Excelenţă”. Astfel, de mai bine de trei ani, Miruna participă la cursurile de pictură la care tinerii au posibilitatea să-şi îmbogăţescă cultura artistică şi să-şi dezvolte aptitudinile în vederea conturării personalităţii artistice a fiecăruia.
Astfel, talentul tinerilor artişti asemenea Mirunei care fac parte din acest program a fost completat şi dezvoltat prin intermediul diferitelor activităţi cultural-educaţionale organizate în cadrul Clubului de Excelenţă, ce au inclus vizite la muzee, expoziţii, cursuri de istoria artei, tabere de creaţie în ţară şi străinătate.