Revista Felicia: Ioana Iordache – un suflet de artist

Articol publicat în Revista Felicia în data de 9 decembrie 2010 în cadrul campaniei “tineri talentați”, derulată de Revista Felicia și Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României

“Traviata” şi muzica clasică în locul păpuşilor. Ioana era deja fascinată de muzica clasică chiar înainte să înveţe să vorbească

Zeci de concursuri şi premii, sute de repetiţii, mii de partituri, milioane de note muzicale şi nenumărate aplauze şi ovaţii. Aşa pot fi rezumate munca şi eforturile asiduue ale unei tinere de o valoare excepţională, pentru ca talentul ei să se transforme în performanţă.
Ioana are 16 ani şi a obţinut peste 50 de premii I la concursurile naţionale şi internaţionale de interpretare instrumentală. Lor li se adaugă numeroase recitaluri, concerte, turnee, în urma cărora a fost recompensată cu distincţii, premii speciale, de onoare şi de excelenţă, toate datorate talentului şi pasiunii cu care ea interpretează fiecare acord la vioară.

Şi-a dorit să cânte de mică

La început vocal, iar apoi a descoperit instrumentele muzicale. La nici 4 ani, Ioana cânta la pian, dar marea descoperire a fost vioara, “regina instrumentelor” – aşa cum apărea ea în poveştile pe care tatăl i le spunea când era mică. În familia Ioanei vioara şi muzica clasică au fost mereu prezente prin tată, profesor de muzică, sau prin fratele mai mare, şi el pasionat de vioară. De aici până la solfegiile pe care Ioana le-a învăţat înainte să ştie să vorbească nu a fost decât un pas.
Concursul de interpretare “Garabet Avachian” a fost primul dintr-un lung şir, greu de contabilizat, la care Ioana a impresionat audienţa şi juriul şi a fost răsplătită cu cel mai mare premiu din concurs. Despre primii săi paşi pe scenă, la doar 7 ani, Ioana îşi aminteşte: “Îmi tremurau foarte rău picioarele, dar nu şi mâinile, pe care eram foarte sigură”.

Încredere în visul ei
Fiecare debut i-a adus Ioanei recunoaştere şi răsplata muncii depuse zi de zi. “Cel mai drag premiu câştigat este cel de la concursul <Gianluca Campochiaro>, în 2008, în Italia, unde, pentru a nu concura cu fratele meu, am acceptat să particip la cea mai mare categorie de vârstă din concurs, 25-35 ani. M-am întors atunci acasă, de la primul meu concurs internaţional în afara ţării, cu două premii: premiul I la categoria de vârstă la care fusesem înscrisă şi marele premiu al concursului.”
Pentru a-şi împlini talentul, aşa cum se întâmplă în cazul copiilor şi tinerilor asemeni ei, copilăria Ioanei a însemnat ore de pregătire la vioară, de studiu, audiţii şi sacrificii. De fiecare dată, pentru ea, un nou concurs sau un recital reprezintă paşi importanţi în realizarea visului său: acela de a fi o mare artistă.
Un suflet de artist alături de care au fost întotdeauna familia şi profesorii. În şcoala generală, sub îndrumarea profesoarei Magdalena Ursu, de la Liceul de muzică “Dinu Lipati”, Ioana a obţinut nu doar premii, ci şi încredere în visul ei. În prezent, Ioana este pregătită de profesoara Elena Baltaga de la Liceul de muzică “George Enescu” din Bucureşti.
Talentul său remarcabil şi rezultatele de excepţie au făcut ca Ioana să devină membră a Clubului de Excelenţă al Fundaţiei Dan Voiculescu. Astfel, ea va beneficia de întreg sprijinul necesar în desăvârşirea sa.