Tichetul de sportiv, pentru copiii și tinerii legitimați la cluburi sportive. Proiect de lege

Copiii legitimați la cluburile sportive vor primi tichete valorice lunare, în valoare de 150 de lei, începând din anul 2023, pentru achiziția de articole și echipamente sportive. Propunerea legislativă urmează să primească votul Camerei Deputaților.

La ce vor putea fi folosite tichetele? Acestea pot fi folosite pentru achiziţionarea de echipament, pentru servicii de transport sau pentru recuperare, inclusiv pentru suplimente nutritive.

Toţi copiii şi juniorii legitimaţi la cluburi sportive sunt incluşi în categoria beneficiarilor.

Potrivit proiectului încă aflat în procedura de legiferare, voucherele pot fi folosite o singură dată pe lună.

Data de la care legislativul intenţionează să introducă distribuirea acestor tichete este 1 ianuarie 2023.

Regulile pentru emiterea și acordarea tichetelor de sportiv vor trebui stabilite, în cel mult 30 de zile de la data intrării în vigoare a proiectului de față, prin hotărâre de Guvern.