Primul marş cultural

Sambata, 30 august 2008, incepand cu ora 11:00, Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei va participa la primul mars cultural din istoria Romaniei, organizat in statiunea Baile Herculane, pe traseul Statuia lui Hercule-Parcul Central.

Marsul cultural organizat in cea mai veche statiune balneara a Europei are ca obiectiv sensibilizarea opiniei publice asupra disparitiei valorilor culturale si a marturiilor istorice ale Romaniei.

Obiectivul propus este in concordanta cu scopul Fundatiei Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei de promovare si sustinere a valorilor culturale romanesti. Printre proiectele derulate de fundatie in acest scop se numara Targul Traditiilor – un proiect anual care isi propune sa aduca in actualitate traditiile romanesti, Concertul extraordinar „Matei Bucur Mihaescu-pianist si compozitor”, dar si prin programele educationale desfasurate in cadrul Clubului de Excelenta Dan Voiculescu, pentru cei peste 150 de copii talentati in diferite domenii de activitate.

Astfel, fundatia se alatura acestei initiative pentru a trage un semnal de alarma asupra locului pe care valorile culturale ar trebui sa le ocupe in spatiul societatii romanesti.