Primul concert Matei Bucur Mihaescu

Data: 14 aprilie 2011
Ora: 19.00
Locație: Foaierul Teatrului Național de Operetă “Ion Dacian”
Invitați: Muzicologul Vasile Donose, Matei Bucur Mihăescu, orchestra CAMMERATA și cvartetul MATEO
Descriere eveniment:

Prezent pentru prima dată într-o triplă ipostază de pianist, compozitor și dirijor, Matei Bucur Mihăescu este recunoscut ca un fenomen – un talent muzical complex. A compus peste 80 de lucrări de muzică clasică, a înregistrat trei CD-uri în interpretare proprie, iar talentul său a impresionat muzicieni de renume internațional. Tânărul este recunoscut ca fiind un geniu pentru creaţiile sale, dar şi pentru modul în care interpretează. Repertoriul său pianistic acoperă peste 400 de ani de muzică cuprinzând lucrări cu stiluri variate şi cu grad ridicat de dificultate din creaţiile compozitorilor clasici, moderni şi contemporani.

În cadrul acestei stagiuni, Matei Bucur Mihăescu va susține împreună cu orchestra CAMMERATA, o serie de concerte camerale, din programul cărora vor face parte, în exclusivitate, piese compuse de tânărul supranumit „micul Bach al României”.

Alături de Matei Bucur Mihăescu vor evolua tineri muzicieni, elevi și studenti talentați, membri ai orchestrei CAMMERATA, fondată de Matei Bucur Mihăescu în anul 2008. În cadrul Stagiunii CAMMERATA își mai dau concursul: cvartetul MATEO, înființat de Matei Bucur Mihăescu, deosebit de apreciat de la prima apariție, atât pentru formula instrumentală (clavecin/pian, flaut, oboi, fagot) cât și prin repertoriul original abordat, precum și alți soliști instrumentiști și vocali. De fiecare dată, dirijorul orchestrei va fi Matei Bucur Mihăescu.

Organizator: Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României în parteneriat cu Teatrul Național de Operetă “Ion Dacian”

[oqeygallery id=66]

Fotografii Dan Marinescu/ FDV