Dezbate România II runda intai

Data: 31 martie 2011
Ora: 13.00
Locație: Sala Senatului a Facultatea de Drept din Universitatea București
Membri ai juriului: Florin Chilian – cantautor, Daniel O.Bejan- scriitor, Alin Gălățescu- critic media, Cristina Severin- manager comunicare Intact Media Group și Trisi Cristea – director FDVDR

Descriere eveniment:

„Românul s-a născut poet” va fi tema primei dezbateri la care vor participa echipele Tocilarii (4 studenți de la Facultatea de Știinte Politice a Universității București) și echipa Vox Populi (4 studenți de la Facultatea de Științe Juridice a Universității Dimitrie Cantemir).

Argumentele pro și contra susținute de membrii celor două echipe vor fi evaluate în funcție de: calitatea argumentației, creativitatea în susținerea argumentelor și stilul de prezentare. Juriul va avea un rol important în derularea dezbaterii, dar mai ales în evaluarea echipelor. Dezbaterea va fi moderată de realizatorul tv, Lucian Mândruţă.

Seria dezbaterilor continuă până la sfarsitul lunii mai, cand va fi desemnată echipa câștigătoare a celei de-a doua ediții a concursului „Dezbate Romania” și a unui premiu în valoare de 1.000 de euro.

Seria dezbaterilor continuă până la sfarsitul lunii mai, cand va fi desemnată echipa câștigătoare a celei de-a doua ediții a concursului „Dezbate Romania” si a unui premiu in valoare de 1.000 de euro.

DEZBATE ROMÂNIA este un proiect inițiat și susținut de Fundația  Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României şi  Societatea Civilă pentru Educaţie şi Informatizare.

Parteneri educationali: Senatul Studentesc ASE, Asociatia Studentilor din Universitatea Bucuresti, Uniunea Studentilor din Romania, Asociatia Studentilor in Stiinte Politice din Universitatea Bucuresti, Asociatia studentilor la Istorie „Dacia”, FISCHER International

Parteneri media: Stud-life, Presa in Blugi, BizChannel, Online Student