Premiul Dan Voiculescu

Marti, 20 mai 2008, ora 11.00, in Sala Prezidiului Academiei Romane (langa Aula) din Calea Victoriei nr. 125, s-a intrunit Prezidiul Academiei Romane . Pe ordinea de zi , s-a aflat decizia referitoare la desemnarea castigatorul Premiului Dan Voiculescu in valoare 300.000 RON, cel mai mare premiu individual din istoria recenta.

Prin intermediul acestui premiu, Fundatia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea Romaniei si-a propus sa recompenseze persoana cu cea mai mare contributie la schimbarea in bine adusa Romaniei, prin prisma realizarilor sale. Premiul este acordat anual unui cetatean al carui efort a contribuit vizibil si semnificativ la cresterea materiala si spirituala a societatii romanesti. Prin intermediul premiului se urmareste nu atat realizarea unui cadru competitional pentru suma de 300.000 ron ci o ocazie in plus de a repune in discutie valorile Romaniei.

Responsabila cu procedura de colectare a candidaturilor, de selectie si nominalizare este Academia Romana, cel mai inalt for stiintific si cultural al tarii, care, in conformitate cu regulamentul, pe data de 20 mai, l-a desemnat pe castigatorul premiului, din lista finala a nominalizatilor.

Lansarea Premiului Dan Voiculescu a fost facuta in urma cu un an, pe 14 iunie 2007, in cadrul unui eveniment de gala organizat in Sala Le Diplomate a hotelului Hilton Bucuresti. La putin timp dupa lansare, au fost inscrise si primele propuneri in competitia pentru castigarea Premiului anual, printre care s-au numarat Alexandra Nechita, supranumita si «micuta Picasso», Cristian Mungiu sau conf. Dr. Florin Mihaltan.

Conform regulamentului, orice roman a avut ocazia de a fi propus pentru premiu, de catre oricine, cu conditia ca nominalizarea sa nu vina de la el insusi. Astfel, au fost primite un numar impresionant de propuneri, dintre care opt personalitati s-au regasit pe lista finala, printre care Tudor Gheorghe, Grigore Lese, Daria Visanescu, Gabriela Ficz, Gheorghe Tadici, Iustin Capra, Raed Arafat si Johannis Klaus.

Pe baza hotararii prezidiului Academiei Romane, pe data de 20 mai 2008, incepand cu ora 19.00, a avut loc decernarea Premiului Dan Voiculescu intr-un cadru festiv, la Clubul Diplomatilor, din Sos.Bucuresti-Ploiesti nr.2 B, sector 1 Buucresti, la care au fost invitate, nu doar persoanele nominalizate ci si nume de marca ale societatii noastre.