Premii pentru micii actori ai Clubului de Excelență

Membrii Clubului de Excelență Dan Voiculescu, pregătiți de actorii Ovidiu Cuncea și de Eduard Adam, au câștigat 5 dintre cele mai mari premii puse la bătaie în cadrul Festivalului Concurs de teatru pentru elevi ”Ferdinand I”, ediția I! Competiția s-a desfășurat în perioada 27-28 mai 2010, în București și a avut ca scop stimularea creativității, a dezinvolturii în exprimare, inovația, spiritul de competiție și a imaginației tinerilor pasionați de teatru.

În concurs au participat 35 de formații de teatru. Probele de concurs au fost din creația dramatică românească și universală. Juriu a fost alcătuit din personalități din lumea învățământului și teatrului românesc, printre care: Boris Petrof – actor Teatrul Ion Creangă, în calitate de președinte al juriului și Crenguța Hariton – actrița Teatru Nottara.

La secțiunea monolog, membrii departamentului de teatru din cadrul Clubului de Excelență, au obținut următoarele premii:

Premiul I – Alexandru Ghiță (14 ani), Monolog: ”Calculele”, Horațiu Mălăiele

Premiul al II-lea – Răzvan Stroe (9 ani), Monolog: ”O noapte furtunoasă”, Spiridon – I.L.Caragiale

Premiul al III-lea – Gabriel Scîntee (12 ani), Monolog: ”Rațiunea și fantomele”, Heinrich Heine

Premiul pentru cel mai bun actor de comedie – Cemo Yuksec (15 ani), Monolog: ”Căsătoria”, Eugen Labiche

Premiul pentru cea mai bună dicție – Vlad Stroia (13 ani),  Monolog: ”Ștefăniță Vodă”, B.Șt. Delavrancea