Premii pentru membrii Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu

Luna decembrie a venit cu noi concursuri și premii pentru membrii Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu.

În perioada 14 – 15 decembrie 2012, a avut loc prima ediție a Festivalului de muzică ușoară pentru copii “MUSIC, MY LOVE”, care şi-a propus  să promoveze prin intermediul spectacolelor, transmisiilor Radio-TV, copiii talentati în interpretarea muzicii ușoare și a cântecelor de show specifice vârstei lor, să încurajeze creaţia de cântece pentru copii şi să contribuie la descoperirea şi lansarea de tineri interpreţi de muzică uşoară.

Criteriile de jurizare au urmărit calităţile vocale, tehnica vocală, tehnica interpretativă, prezenţa scenică, calitățile timbrale, gradul de dificultate al piesei, expresivitatea, personalitatea, gradul de implicare în piesă, atitudinea, gradul de măiestrie, perspectiva de a avea o carieră în domeniu.

Juriul a fost compus din personalităţi de marcă ale muzicii uşoare româneşti, membri ai Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România, redactori radio, TV, personalităţi culturale locale.

Membrii Clubului au încântat atât juriul cât și publicul cu calitățile artistice deosebite și s-au făcut remarcați, întorcându-se acasă cu noi premii:

Bianca Lixandru (10 ani) – Trofeul la categoria 8-10 ani

Elena Petcu (14 ani) – Trofeul la categoria 14 – 16 ani

Iuliana Zaim (11 ani) – Premiul I la categoria 11 – 13 ani

Bianca Olteanu (13 ani) – Premiul al II-lea la categoria 11-13 ani

Cristina Chiriță (15 ani) – Premiul al II-lea la categoria 14 – 16 ani

Pentru Elena Petcu în vârstă de 14 ani, acesta nu a fost ultimul premiu câștigat în anul 2012. Participarea la Festivalul internațional Steaua Carpaților, desfășurat în perioada 10 – 16 decembrie la București, i-a îmbogățit palmaresul cu un nou premiu I, la categoria 13-15 ani. Tot locul I a ocupat și Alexandra Șipoș, în vârstă de 17 ani, de asemenea membră a Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu. Alexandra a participat la categoria 16 -20 ani.

Cele două tinere au reușit să ajungă la sufletele celor 8 membri ai juriului: Emil Strundjev – Bulgaria, Vincenzo Colasanto – Italia, Tolga Gurdil – Turcia, Stanislaw Zielinski – Polonia,  Vitas Jugas – Lituania, Endla Murd – Estonia și Mirela Fugaru – România.

La festival au participat copii și tineri din Bulgaria, Moldova, Malta, Estonia, Italia, Serbia și România.

Înregistrări din festival:

http://www.youtube.com/watch?v=v1KffVxVjdM – Elena Petcu

http://www.youtube.com/watch?v=DErpJJmLLXQ&list=UUsRqP2BCQXgVONYiri_6Vvg – Alexandra Șipoș