Poveștile de succes încep la Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României

Finalul de an este întotdeauna un moment în care privim cu toții în urmă și recunoaștem realizările remarcabile ale fiecăruia. Misiunea Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, de 30 de ani, se bazeză pe doi piloni importanți: susținerea excelenței și antrenarea inteligenței.

În calitate de promotor al excelenței în educație și dezvoltare personală, Fundația își propune să continue să sprijine și să promoveze absolvenții săi. Finalul de an este un moment perfect pentru a sărbători reușitele și pentru a reflecta asupra contribuției notabile pe care acești tineri o aduc societății. De-a lungul a trei decenii, mii de elevi și studenți au absolvit programele gratuite ale Fundației, având, ulterior, rezultate remarcabile. Un astfel de exemplu inspirațional este Olivia Miheț, absolventă a cursurilor Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, care acum își continuă parcursul academic în cadrul Universității MTU Cork School of Music din Irlanda, unde explorează noi orizonturi culturale. Cursurile universitare îi oferă oportunități de creștere personală și profesională, pregătind-o pentru a face față provocărilor și pentru a contribui activ la societate. În cadrul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, Olivia a urmat cursurile de pictură, canto și dezvoltarea personală.

Toate cele 3 cursuri au contribuit semnificativ la formarea mea: prin artă am învățat să trec dincolo de limitele mele, să gândesc în afara logicii umane și să îmbrățișez frumosul ce se afla în abstract, iar din lecțiile de dezvoltare personală am învățat cine sunt. Testele psihologice m-au făcut să identific punctele forte și cele slabe. Interesant este că am făcut un test în care la final spunea care este cariera care mi s-ar potrivi, iar vara aceasta am revăzut acel test. Ghiciți ce?! Cariera care mi se potrivește, fiind prima din lista, este Compozitoare. În cadrul cursului de canto, am luat primele mele lecții de canto și de atunci nu m-am mai oprit, iar astăzi profesor de canto, cântăreață și scriitoare de muzica îmi sunt profesiile pe lângă studenție.”, povestește Olivia cu entuziasm.

Recent, Olivia Miheț a adăugat o nouă realizare la palmaresul său, lansând prima ei melodie „Keep My Christmas Warm”. Cu o voce plină de emoție și un talent muzical remarcabil, Olivia a reușit să transmită prin muzică o parte din povestea ei unică și inspirațională.

Tot ce am făcut în cadrul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României se reflectă în mine astăzi. Aș putea spune că a fost locul unde am crescut artistic de la vârsta de 13 ani, pană la vârsta de 19 ani. Aici am construit prietenii și am dobândit noi abilități dobândite”, susține Olivia Miheț.

Olivia Miheț și-a dezvoltat abilitățile și a căpătat cunoștințe solide în domeniul său de interes datorită programelor educaționale oferite de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, care i-a oferit Oliviei resursele și îndrumarea necesare pentru a-și croi drumul spre succes.

Totuși, implicarea mea în cadrul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României nu s-a oprit la finalul fiecărui curs. Susțineam fiecare eveniment: realizam face painting ori susțineam momente artistice. De asemenea, participam cu drag și la competițiile muzicale deoarece îmi plăcea să urc pe scenă încă de atunci. Nu s-au schimbat multe lucruri de atunci. Și astăzi pictez. Am descoperit că pictura și muzica merg împreună pentru mine. Când aștern culoarea pe hârtie sunt inspirată să compun. Toate merg împreună și mai mult ca niciodată pot spune că mă aflu pe calea corectă și Dumnezeu îmi arată în fiecare zi asta.”, povestește Olivia.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României oferă sprijin continuu absolvenților săi, facilitând conexiuni, oferind o platformă pentru promovare și susținând proiectele lor creative. Olivia Miheț este doar unul dintre numeroșii tineri talentați care beneficiază de susținerea continuă a Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României și care, prin eforturile și realizările lor, inspiră generații viitoare să atingă noi culmi de excelență.