FUNDAȚIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI

Piese din tezaurul istoric al României, recuperate din Germania, expuse la Muzeul Naţional de Istorie

Piese din tezaurul istoric al României, recuperate din Germania, expuse la Muzeul Naţional de Istorie

Cinci monede dacice de aur şi 14 podoabe din argint – piese din tezaurul istoric al României – au fost recuperate recent din Germania şi sunt expuse acum la Muzeul Naţional de Istorie. 

Autorităţile române au avut nevoie de doi ani ca să recupereze piesele. Acestea au fost furate din zona Sarmizegetusa Regia şi vândute apoi ilegal unor case de licitaţii de renume. 

foto: Sorin Paraschiv

O monedă de aur poate fi vândută pentru sume cuprinse între 500 şi 1.500 de euro, în timp ce bijuteriile dacice de argint pot fi vândute şi pentru câteva zeci de mii de euro.

Aceasta este cea de-a doua operaţiune de readucere în ţară a unor piese din patrimoniului cultural al României după recenta recuperare a unui lot de 49 de drahme dacice de argint, din Statele Unite. 

sursa: antena3.ro

Parteneri

Distribuie articolul

Articole Recente

Fii la curent cu noutățile

Fii la curent cu cele mai noi știri! Abonează-te la newsletterul nostru.

Te-ai abonat cu succes la newsletter. Îți mulțumim.