Pe 15 ianuarie se pun in vanzare abonamentele pentru Festivalul International George Enescu 2013

Abonamentele pentru ediția a XXI a Festivalului Internațional „George Enescu” vor fi puse în vânzare  începând de miercuri, 15 ianuarie 2013, ora 10.00. Vor fi disponibile online, cât și în rețeaua de magazine Eventim, urmând ca biletele individuale să fie disponibile începând cu data de 15 aprilie 2013, informeaza un comunicat remis Hotnews.ro.

Ediția a XXI-a a Festivalului George Enescu se va desfășura în perioada 1-28 septembrie 2013, la București și în mai multe orașe din țară și va găzdui peste 150 de evenimente. Festivalul George Enescu face parte din circuitul internațional de acest gen, punând Bucureștiul pe agenda marilor orchestre și a unora dintre cei mai faimoși interpreți la nivel mondial.
Festivalul oferă iubitorilor de muzică un mix cultural unic: mari orchestre și interpreți cântă Enescu în România, alături de lucrări ale altor creatori de marcă din patrimoniul cultural universal, precum Wagner, Verdi și Britten, care vor fi aniversați la ediția din 2013; muzica clasică se întâlnește cu cele mai noi tendințe din muzica și baletul contemporan; iar noi talente vor fi promovate prin intermediul secțiunii de Concurs Internațional.

Prețul abonamentelor:
Festivalul oferă șase tipuri de abonamente, corespunzătoare seriilor de concerte din cadrul evenimentului, inclusiv o categorie specială pentru elevi, studenți și pensionari.
·    Abonament de Tip A – Seria „Mari Orchestre ale Lumii” cuprinde 29 de concerte, care vor avea loc la Sala Mare a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sala de spectacol, astfel Categoria I – 1.500 RON (inclusiv TM),  Categoria a II-a – 1.300 RON (inclusiv TM), Categoria a III-a – 700 RON (inclusiv TM), Categoria a IV-a – 400 RON (inclusiv TM).
·    Abonament Tip B – Seria “RECITALURI şi CONCERTE CAMERALE” cuprinde 17 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel, Categoria I – 800 RON (inclusiv TM), Categoria a II-a – 700 RON (inclusiv TM).
·    Abonament Tip C – Seria “CONCERTELE de la MIEZUL NOPŢII” cuprinde 10 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel, Categoria I – 600 RON (inclusiv TM), Categoria a II-a – 450 RON (inclusiv TM).
·    Abonament Tip D – Seria  “ENESCU şi CONTEMPORANII SĂI” cuprinde 7 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român și Sala Mică a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel, Categoria I – 150 RON (inclusiv TM), Categoria a II-a – 110 RON (inclusiv TM).
·    Abonament Tip E – Seria  “MUZICA SECOLULUI XXI – Workshop” cuprinde 7 concerte, care vor avea loc la Ateneul Român și Sala Mică a Palatului. Prețurile abonamentelor diferă în funcție de așezarea în sală astfel, Categoria I – 150 RON (inclusiv TM), Categ. a II-a – 110 RON (inclusiv TM).
·    Abonament Tip F destinat exclusiv elevilor, studenţilor şi pensionarilor pentru Seria MARI  ORCHESTRE  ale  LUMII care cuprinde 29 concerte, ce vor avea loc la Sala Mare a Palatului. Prețul pentru aceste abonamente este de 300 de RON, fiind o categorie unică. Numărul acestor abonamente este limitat. Configurația Sălii Palatului poate suferi modificari pentru îmbunătățirea acusticii, lucrări ce includ dezafectarea lojilor. În cazul în care datorită acestor operațiuni, locurile în loji nu vor mai fi utilizabile, deținătorii acestui tip de abonament vor primi un loc echivalent în primele rânduri din sectoarele K, L, J, M.

Modalitati de procurare a abonamentelor
·    Pe site-ul www.eventim.ro, care pune la dispoziţie multiple metode de plată şi livrare, precum şi posibilitatea de a alege direct locurile pe planul de sală.
·    În birourile Eventim (Bucureşti – str. Polonă nr. 15, Cluj, Timişoara) şi magazinele din reţeaua Eventim (din toată ţara): Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas, librăriile Cărtureşti.
·    Pe site-urile Eventim din străinătate şi în reţelele Eventim internaţionale.

Iata câteva din manifestarile de marcă la Festivalul Internațional „George Enescu” 2013 care va pot convinge sa participati la acest eveniment:

·    Staatskapelle Berlin sub bagheta lui Daniel Barenboim și Radu Lupu, pian  – Seria Mari Orchestre ale Lumii – 01.09.2013, Sala Mare a Palatului
·    Hesperion XXI – La Capella Reial de Catalunya sub bagheta lui Jordi Savall – Seria Concertele de la Miezul Nopții – 20.09.2013, Ateneul Român
·    Recital Radu Lupu – Seria Recitaluri și Concerte Camerale – 04.09.2013, Ateneul Român
·    Rundfunk – Sinfonieorchester sub bagheta lui Marek Janowsky– Seria Mari Orchestre ale Lumii – Wagner – 19.09.2013, Sala Mare a Palatului
·    Vortice Dance Company – Seria Operă și Balet – 19.09.2013, Opera Națională București
·    Filarmonica de Stat „Transilvania” Cluj sub bagheta lui Jorg Widmann – Seria Muzica Secolului XXI – Workshop Enescu și contemporanii săi – 06.09.2013, Ateneul Român