Patru zile de dezbateri, peste 75 de lucrări științifice și un simpozion dedicat Age Management Medicine

COMUNICAT DE PRESĂ

Data: 02.11.2023

• Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României contribuie ca partener la desfășurarea celei de-a XV-a ediții a Congresului Național de Geriatrie și Gerontologie, dedicat abordării pacientului geriatric și studiului mecanismelor de îmbătrânire.
  • Congresul se desfășoară în perioada 2-5 noiembrie la Palatul Parlamentului și găzduiește speakeri de renume în domeniu.
  • Ediția din acest an aduce un omagiu academicianului Constantin Bălăceanu-Stolnici, fondatorul disciplinei de geriatrie și gerontologie din țara noastră, care a decedat în august 2023, la venerabila vârstă de 100 de ani.
  • Evenimentul face parte din seria de activități științifice incluse în proiectul european PROGRAMMING, în care coordonator la nivel național este UMF Carol Davila, prin Disciplina de Geriatrie și Gerontologie.

Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României s-a alăturat ca partener la cea de-a XV-a ediție a Congresului Național de Geriatrie și Gerontologie, organizat sub egida Societății Române de Gerontologie și Geriatrie. Evenimentul are loc în perioada 2-5 noiembrie 2023, la Palatul Parlamentului.

Congresul Național de Geriatrie și Gerontologie este un eveniment esențial pentru toți profesioniștii din domeniul sănătății, cercetătorii și toți actorii implicați în îmbunătățirea condițiilor de viață ale persoanelor vârstnice din România. Prin acest parteneriat, Senatul Științific al FDVDR își reînnoiește angajamentul de a sprijini cercetarea și educația în domeniul longevității și geriatriei în România, promovând abordări inovatoare în îngrijirea persoanelor vârstnice.

Tema congresului din acest an este „Abordarea Multidisciplinară și Integrată a Problematicii Persoanelor Vârstnice”. Agenda evenimentului cuprinde peste 75 de prezentări științifice și studii clinice privind terapia pacientului geriatric. Printre speakerii de la congres se numără Prof. Dr. Gabriel Prada, președintele Societății Române de Gerontologie și Geriatrie, Conf. Dr. Valer Donca, Conf. Dr. Ana Capisizu, Conf. Dr. Ovidiu Peneș, Conf. Dr. Anna Marie Herghelegiu și Asist. Univ. Dr. Ovidiu Lucian Băjenaru.

La Congres va avea loc și un simpozion dedicat Age Management Medicine, o disciplină medicală axată pe sănătate și nu pe boală, care prinde contur cu pași repezi și în România. Medicina de gestionare a vârstei oferă rezultate măsurabile care permit optimizarea sănătății și întârzierea sau eliminarea îmbătrânirii degenerative folosind medicină de precizie, tehnologii inovatoare, tratamente personalizate și știință solidă.

Pe lângă studiile clinice, vor fi prezentate teme și concepte medicale noi referitoare la nutriția de precizie, metode de diagnostic precoce în bolile degenerative, medicina longevității, managementul asistenței și îngrijirilor geriatrice, farmacologie geriatrică, precum și perspectivele geriatriei românești în context european și problematica socială a îmbătrânirii.

Despre Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României:

Senatul Științific este cel mai important proiect al Departamentului de Cercetare și Dezvoltare din cadrul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Prin parteneriate strategice Senatul  își propune să contribuie la îmbunătățirea calității vieții și la promovarea unei societăți mai informate și mai sănătoase. Începând din 2019, Senatul Științific susține cele mai importante demersuri științifice care au un impact major în educația și dezvoltarea științei longevității în România.

Biroul de Presă FDVDR