„Olimpiadele Preșcolarilor” 2024, singura campanie națională pentru identificarea talentelor precoce din România

IMPORTANT!

Dupa finalizarea testarii, unitatile de invatamant, prin reprezentantul desemnat in relatia cu FDVDR, vor expedia fisele completate, prin posta /curier, in aceeasi zi cu desfasurarea concursului, la sediul Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, str. Grigore Mora, nr. 11, sector 1, București, intefon 1, cod postal 011885, persoana de contact Diana Marin, numar de telefon 0747.478.474.

UPDATE:
Având în vedere numarul mare de înscrieri, Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României va începe prima sesiune de testare cu data de 18 aprilie 2024, urmând ca în fiecare zi de joi să aiba loc sesiune de testări, cu excepția zilei de 2 mai 2024.

Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României dă startul „Olimpiadelor Preșcolarilor”, ediția 2024, singura campanie națională dedicată identificării și recunoașterii talentelor precoce din întreaga țară. Acest concurs unic este dedicat micuților cu vârste între 3 și 6 ani, din cadrul grădinițelor de stat sau private din România, pentru a le valorifica abilitățile și deprinderile dobândite până la această vârstă.

Educația timpurie are un rol esențial în dezvoltarea cognitivă și socio-emoțională a preșcolarilor. Potrivit specialiștilor, mintea unui copil trebuie stimulată încă de la o vârstă fragedă pentru ca la maturitate să facă performanță. Cercetările au arătat că influența mediului este hotărâtoare pentru că oamenii trec în timpul copilăriei și adolescenței printr-un proces de evoluție mentală, însușirile moștenite fiind mai puțin determinante decât impactul educației și mediului familial.

Prin concursul „Olimpiadele Preșcolarilor”, FDVDR oferă educatorilor și părinților un instrument educațional potrivit pentru identificarea copiilor cu abilități înalte, în vederea dezvoltării ulterioare a practicilor educaționale adecvate nevoilor și potențialului acestor copii. Acesta propune o abordare inovativă prin îmbinarea exercițiilor de logică, atenție, concentrare și raționament.

Performanțele copiilor vor fi evaluate de către un juriu format din specialiști în programe educaționale pentru copii, având în componență un profesor, un psiholog și un educator. La încheierea concursului, toți copiii vor primi Diplome de Participare în format electronic, iar cei care obțin punctaj maxim vor primi Diplome de Excelență. De asemenea, educatorilor coordonatori li se vor elibera Adeverințe. Concursul național „Olimpiadele Preșcolarilor” face parte din calendarul aprobat al activităților educative municipale (CAEM) al Municipiului București.

Pentru participarea la „Olimpiadele Preșcolarilor”, reprezentanții instituțiilor de învățământ preșcolar de stat sau privat din România sunt invitați să se înscrie, urmând pașii din Regulamentul Oficial și completând formularul de participare.

Completează Formularul de înscriere

Campania se desfășoară în perioada 29 martie – 29 mai și va include următoarele etape:

Etapa I – Perioada de înscriere: 29 martie – 03 mai

Etapa II – Desfășurarea testărilor: 15 aprilie – 17 mai

Etapa III – Evaluarea fișelor de concurs: 20 mai – 27 mai

Etapa IV – Anunțarea rezultatelor: 29 mai

Consultă Regulamentul Campaniei Naționale „Olimpiadele Preșcolarilor”

Încă de la prima sa ediție din 2012, „Olimpiadele Preșcolarilor” au atras peste 25.000 de participanți din întreaga țară, dovedindu-se a fi un succes și contribuind semnificativ la dezvoltarea socio-emoțională și cognitivă a preșcolarilor.