FUNDAȚIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI

Numărul orelor de sport vor fi dublate

Numărul orelor de sport vor fi dublate

Numărul de ore de sport vor fi dublate pentru elevii din învăţământul preuniversitar. Anunţul a fost făcut ministrul Educaţiei, Remus Pricopie.

Şeful de la Educaţie a vorbit şi despre insuficienţa infrastructurii dedicată orelor de sport în instituţiile de învăţământ din România, însă a explicat, în acelaşi timp, că există facilităţi care nu sunt folosite.

“Când Guvernul a decis să reinvestească în sport, evident că este un semnal şi către autorităţile locale şi minister ca investiţiile să continue în acest domeniu. Este bine să discutăm şi cu Ministerul Tineretului şi Sportului, să vedem cum folosim împreună infrastructura pe care o avem”, a continuat ministrul, citat de Mediafax.

Pricopie a explicat că orele de sport alocate în plus claselor pregătitoare şi I-IV au fost luate din cele aflate la dispoziţia şcolii, nefiind afectate celelalte discipline.

sursa: edu-news.ro

Parteneri

Distribuie articolul

Articole Recente

Fii la curent cu noutățile

Fii la curent cu cele mai noi știri! Abonează-te la newsletterul nostru.

Te-ai abonat cu succes la newsletter. Îți mulțumim.