Noi premii naţionale şi internaţionale obţinute de tânărul informatician Alexandru Mircescu, membru al Clubului de Excelență Dan Voiculescu

De curând, tânărul informatician Alexandru Mircescu a adăugat noi premii în lista sa de performanţe!

Premiul I, la cea de-a patra ediţie a Concursului Judeţean de Informatică al Grupului Scolar «Ştefan Procopiu» XOR 2010, desfăşurată pe data de 20 februarie, este ultima sa reuşită. Competiţia a avut loc la Vaslui şi s-a desfăşurat diferenţiat, în functie de anii de studiu ai participanţilor înscrişi. Alexandru, elev în clasa a IX-a, a obţinut punctajul maxim la categoria sa. Concursul a testat cunostinţele dobândite în mediul de lucru : MinGW Developer Studio sau Free Pascal.

Ar mai trebui notată o performanţă cu care s-ar mândri orice tânăr informatician:  premiul obţinut împreună cu echipa Şcolii Americane Internaţionale din Bucureşti, al cărei elev Alexandru este, la Turneul de matematică CEESA de la Helsinki, Finlanda, desfăşurat pe 14 februarie. În competiţie au mai participat tineri din Rusia, Polonia, Ungaria, Cehia, Serbia şi Ucraina, împărţiţi  pe două nivele: Junior şi Senior.
Înscrisă la categoria Junior, echipă din care şi Alexandru Mircescu a făcut parte, a câştigat premiul II.

Iar succesele lui Alexandru nu se opresc aici: în perioada 26-28 februarie 2010, a participat la cea de-a XII-a ediţie a Concursului Interjudeţean de Informatică Info-Oltenia, organizat în acest an de către Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân. În competiţie au intrat 97 de elevi din toată ţara, pasionaţi de algoritmi, care s-au întrecut în a da soluţii cât mai eficiente în proba individuală şi apoi în cea pe echipe a acestui concurs. La ambele probe Alexandru Mircescu a obţinut locul II.

Datorită rezultatelor obţinute până în prezent, dar şi ca o recunoaştere a aptitudinilor sale, Alexandru este unul dintre tinerii pe care Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu îi susţine şi încurajează. Alexandru frecventează cursurile de informatică, organizate pentru membrii clubului, sub îndrumarea prof. Dan Gogoncea, acolo unde aptitudinile sale găsesc îndrumarea şi potenţarea de care au nevoie. Şi dacă aşteptările noastre, în ceea ce îl priveşte, sunt foarte mari, premiile obţinute recent de către el demonstrează că sunt şi întemeiate.